Ana Sayfa Ekonomi Yüzlerce ilçe arasında Yozgat’tan iki ilçe var

Yüzlerce ilçe arasında Yozgat’tan iki ilçe var

Bakanlar Kurulu’nun dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, aralarında Akdağmadeni ve Sarıkaya’nın da bulunduğu nüfusu 10 bini geçen yüzlerce ilçe doğalgaza kavuşacak.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2016 Perşembe 21:43
Yüzlerce ilçe arasında Yozgat’tan iki ilçe var

 Karar, doğalgaz güzergahına isabet eden taşınmazlarla, proje kapsamında inşa edilecek sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı amacıyla ihtiyaç duyulan taşınmazların, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından kamulaştırılmasını hükme bağlıyor.

EPDK, nüfusu 10 bini aşan ilçelere doğalgaz ulaştırılması için harekete geçti. Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumunca (EPDK), mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan ve merkez nüfusu 10 bini aşan ilçelere doğalgaz ulaştırılmasını sağlamak amacıyla alınan Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yeterlilik sağlayan ilçelerde yürütülecek dağıtım faaliyetleri belirlendi.

EPDK’nın konuya ilişkin kurul kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında doğalgaz ulaştı rılacak Akdağmadeni ve Sarıkaya dahil diğer ilçelerde dağıtım faaliyetinde bulunacak tüzel kişiler, kurul tarafından yetkilendirilecek.

 Dağıtım şirketi, bölgesine dahil olan ilçelerdeki şebeke yatırımları ve bağlantı işlemlerini ilgili mevzuat hükümlerine uygun yürütecek. Şebeke dizaynı ve yatırımlar gerçekleştirilirken, abone bağlantı bedelini yatırmış başvuru sahiplerinin ağırlıklı bulunduğu bölgelere öncelik verilecek.

PARA YATIRMAK TEK SEBEP DEĞİL

Dağıtım şirketi, ilçede şebekenin henüz ulaşmamış olduğu bölgelerdeki abone bağlantı bedelini  yatırmış başvuru sahiplerinden gelen bağlantı taleplerini karşılamakla yükümlü olmayacak. Abone bağlantı bedelinin yatırılmış olması tek başına bağlantı yapılmasını zorunlu kılmayacak.

Dağıtım şirketi, güvence bedeli de dahil olmak üzere tüketicilerden tahsil edebileceği diğer bedellerle ilgili uygulamalarını mevcut mevzuata uygun olarak yürütecek. Doğalgaz dağıtım şebekesinin ulaşmasının ve bağlantı yapılmasının mümkün olduğu belirlenen adresler için yatırılmış abone bağlantı bedelleri iade edilmeyecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık