Ana Sayfa Eğitim Yusuf Yazıcı'dan velilere karne uyarırısı

Yusuf Yazıcı'dan velilere karne uyarırısı

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, karnelerde bulunan kırık notlar nedeniyle çoçukların üzerine gidilmemesi uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 19 Ocak 2018 Cuma 10:14
Yusuf Yazıcı'dan velilere karne uyarırısı

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, yarıyıl tatili öncesi velilere çeşitli uyarılarda bulundu. Karnelerde yer alan kırıklar nedeniyle çocuklar üzerine fazla gidilmemesi, özellikle başarılı öğrencilerle kıyas yapılmamasını isteyen Yazıcı, "Bu gibi yaklaşımlar çocuğu olumlu değil, olumsuz motive edebilir. O nedenle kesinlikle böyle bir kıyasa gitmeyin ve onlara moral verin. Çünkü zaman zaman bu baskılar nedeniyle çok istenmeyen olayların yaşandığına şahit olabiliyoruz" dedi.

2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi ile öğrenci ve ailesi arasında yaşanması muhtemel kırık not sıkıntılarına Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı dikkat çekti.

ÜZERLERİNE GİTMEYİN

Öğrencilerin karnelerinde bulunan kırık notlardan dolayı üzerlerine gidilmesinin yanlışlığına dikkat çeken Yusuf Yazıcı, böyle bir yaklaşımın açığa çıkaracağı yanlışlıklara değindi. Çocuğun bu tür hareketlerden hayatının ilerleyen dönemlerini etkileyecek derecede etkilendiğine işaret eden Yazıcı, "Sakın çocuğunuzu rencide edici, moralini bozucu hareketler yapmayın. Aksine onlara moral verin ki, hayatlarına yön verecekleri sınavlarda daha başarılı olsunlar" diye konuştu.

HATAYI HATA TELAFİ ETMEZ

Yarıyıl tatilinin bir yenilenmek, dinçleşmek motive olmak için fırsat olduğunu anlatan Yazıcı, şunları kaydetti: "Çocuklarımız yarıyıl karneleriyle derslerindeki başarılarını ve eksikliklerini görme fırsatını bulacaklar, çalışmalarını çalışma alışkanlıklarını, plan ve programlarını yeniden gözden geçireceklerdir. Karne sonuçları ne olursa olsun herkes gerek fiziksel gerekse zihinsel açıdan dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyar. Tatilde öncelikli olarak yapılması gereken planlama bu yönde olmalıdır."

VELİLERE BÜYÜK  SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Velilere seslenen Yazıcı, şunları kaydetti: "Özellikle zayıf notları nedeniyle kendilerine olan güvenleri zedelenen ve kaygıları artan çocukların, farklı duygu ve düşünceler içine girebilir. Bu durumda anne baba olarak karnenin, çocuğumuzun tamamen başarılı ya da başarısız olduğunun bir göstergesi olmadığına çocuğumuza hissettirmemiz büyük önem taşımaktadır.

Karne, geride bıraktığımız dönemin bir değerlendirmesidir. Sadece notlarına bakarak çocuklarımızı yargılamak, eleştirmek onlara karşı haksızlıktır. Karneyi bir bütün olarak görmek, ders notlarının yanında davranış notlarını da değerlendirmek, başarısız olduğu yönlerden çok başarılı olduğu yönleri öne çıkarmak ve eksik yönleri geliştirmesi için çocuğu desteklemek daha yararlı olacaktır."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık