Ana Sayfa Spor Yozgat’ta yüreği olan hadi bir daha bunu yapsın!

Yozgat’ta yüreği olan hadi bir daha bunu yapsın!

U-19 Ligi kapsamında Yozgatspor 1959 FK ve SHÇEK Spor takımları arasında oynanan müsabakayı yöneten hakemlere oyun dışı kalan iki oyuncunun küfür etmesi sebebiyle görevli polis memurları tutanak tuttu.

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2016 Çarşamba 10:34
Yozgat’ta yüreği olan hadi bir daha bunu yapsın!

 Tutanağın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma kapsamına alınması ve gereği için Yozgat 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na başvurulması üzerine, durumu mütalaa eden Mahkeme, SHÇEK Spor takımı oyuncularından E.D’ye 8 bin 840 TL S.K.’ye ise 5 bin 900 TL olmak üzere toplam 14 bin 740 TL para cezası verdi.

Edinilen bilgilere göre müsabakanın ilk devresinde küfür ettikleri için hakem tarafından oyundan ihraç edilen SHÇEKSpor takımının 2 oyuncusu oyun alanı dışına gönderildi. Ancak oyundan ihraç edilen oyuncular oyun alanı dışarısından maçı yönetmeye devam eden hakemlere küfür etmeye devam etti.

Devre arasında soyunma odasına giden hakemlere oyuncuların küfürlerini sürdürmeleri üzerine maçta görevli polis memurları tarafından ihraç edilen 2 oyuncu hakkında 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanun kapsamında tutanak tutuldu.

HAKEMLER KAMU HİZMETİ YAPIYOR

Müsabaka sonunda ifadesine başvurulan hakemlerin oyuncular hakkında şikayetçi olmadıklarını söylemesine rağmen, hakemlerin müsabakalarda kamu görevlisi sayıldıkları ve hakeme hakaret suçunun şikayete bağlı olmaması nedeniyle S.K ve E. D hakkında Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda Yozgat 1. Asliye Ceza Mahkemesine kamu davası açıldı. Mahkemenin 22 Kasım 2016 tarihli gerekçeli kararında özetle şöyle denildi:  “Yozgatspor 1959 ve SHÇEK Spor takımları arasında oynan futbol müsabakasına Yozgat İl Hakem Kurulu tarafından görevlendirilen hakemlere yönelik S.K ve E.D tarafından sinkaflı küfür edil diğinin tespit edildiği, her ne kadar müşteki hakemler şikayetçi olmadıklarını ifade etmiş iseler de atılı suçun takibi şikayete bağlı suçlardan olmadığı, federasyonlarca müsabakalarda görevlendirilen hakemlerin kamu görevlisi olduğu, sanıkların üzerine atılı kamu görevlisine hakaret suçunu işlediği sabit olmakla, E.D’nin 8 bin 840 TL adli para cezası ile ceza landırılmasına, 18 yaşından küçük olan S.K’nın 5 bin 900 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına  karar verildi.” Ayrıca kararda E.D’nin üzerine suçlamayı kabul ettiği, S.K’nın suçlamaları kabul etmediği, sanıklar hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği belirtildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık