Ana Sayfa Yozgat Yozgat’ta yaşlı çiftten acı haber geldi

Yozgat’ta yaşlı çiftten acı haber geldi

Kış aylarının gelmesi ile birlikte soba gazından zehirlenmelerin yaşanmaması için yapılan uyarılar yine boşa gitti. İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak’ın lodoslu havalarda alınacak tedbirlerin önemine dikkat çektiği açıklamanın üzerinden çok kısa bir zaman geçmesine rağmen Sorgun’da 2 gündür haber alınamayan Yaşar Turan (70) ve eşi Fadime Turan’ın karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetmesi, uyarıları hiçe saydığımızın açık kanıtı oldu.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2016 Pazartesi 16:07
Yozgat’ta yaşlı çiftten acı haber geldi

Sorgun ilçesinde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen yaşlı çift hayatını kaybetti.

YAŞLI ÇİFT HAYATINI KAYBETTİ

Olay, Sorgun Karşıyaka Mahallesi 509 Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Yaşar Turan (70) ve eşi Fadime Turan’dan 2 gündür haber alamayan yakınları akşam saatlerinde eve geldiklerinde çifti yatakta hareketsiz halde gördü. Eve gelen sağlık ve emniyet ekipleri yaptıkları ilk incelemede çiftin karbonmonoksit gazından zehirlendiği belirlendi. Çiftin cenazeleri savcının incelemesinin ardından Sorgun Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Yaşar ve Fadime Turan çiftinin 6 çocuklarının olduğu öğrenildi.

UYARILAR BOŞA GİDİYOR

İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak’ın lodoslu havalarda soba yakarken uyulması gereken kuralları, karbonmonoksit gazına karşı alınması gereken tedbirleri açıkladığı haberin üzerinden kısa bir süre geçmeden iki kişinin sinsi katile yenik düşmesi, tedbirleri bir kez daha gözden geçirmemiz gerçeğini bizleri hatırlattı. İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak, hemen her yıl bu tür ölüm haberlerini almanın kendilerini fazlasıyla üzdüğünü ifade etti. Bu konuda kış ayları öncesinde ve özellikle lodoslu havalarda vatandaşları sık sık uyardıklarını ancak buna rağmen ölüm olaylarının yaşanıldığına dikkat çeken Albayrak, “Sinsi bir gaz deniyor, çünkü karbonmonoksitin herhangi bir rengi, tadı, kokusu yok ve maruz kalmış kişiler durumu ancak zehirlenmenin son safhalarında farkedebiliyor. Belirtilerse baş dönmesi, aşırı halsizlik (uyku hali), görme bozuklukları, nefes alma güçlüğü vb. şekillerde ortaya çıktığından, bu zor anda yardım istemek neredeyse imkansızlaşıyor” dedi.

FACİAYA DAVET ÇIKARTIYORUZ

Yaşanılan ölüm olayının diğerlerine benzememiş olmasına rağmen zehirlenmenin bilinçsizlikten kaynaklandığına dikkat çeken Albayrak, "Sobalı evlerde oturan vatandaşlarımız, gece yatarken soba sönmesin, biraz daha uzun süreli yansın diye sobaya tekrardan kömür atarak yanmasını sağlıyor. Ayrıca sobanın yavaş ve uzun süreli yanması için de altını kapatması olası faciaya davetiye çıkarıyor. Çünkü lodos, fırtına olması durumunda uykuda olan vatandaşlar zehirlenme ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden kesinlikle gece yatarken sobaya odun veya kömür gibi yakıcı maddeler atılmaması gerekir" dedi. Albayrak, bu tür üzücü olaylarla karşılaşmamak için vatandaşları uyarıları dikkate almaya çağırdı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık