Ana Sayfa Yaşam Yozgat’ta tüm engeller kalacak

Yozgat’ta tüm engeller kalacak

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü aracılığıyla Yozgat’ta 735 kişiye engelli kartı düzenlenerek şehiriçi toplu ulaşım vasıtalarından ücretsiz ya da indirimli yararlanmaları sağlandı. İl Müdürlüğü bu hizmete karşın 1 kooperatife geçtiğimiz yıl 398 bin TL ödemede bulundu.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2016 Perşembe 12:29
Yozgat’ta tüm engeller kalacak

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, Yozgat Valiliği, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri tarafından uygulamaya konulacak bazı projeler ile Yozgat’ta engelli vatandaşların önlerindeki tüm engelleri kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın talimatları çerçevesinde önümüzdeki yıl projeler ve farkındalık çalışmaları yürüteceklerini söyleyen Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli,  şöyle devam etti: “Yeni yılda engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit katılımını sağlamak, kamu ve özel sektör alanlarında erişilebilirliğin hayata geçirilmesi ve yapılı çevrenin engelsiz hale getirilmesi amacındayız.

HER KONUDA REHBERLİK

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavları öncesi engellinin başvuru evrakları düzenlendi. Basın ve iletişim kanalları kullanılarak farkındalık çalışmaları yürütüldü. Hastanede uzun süre tedavi görmüş ve tedavisinin devamının evde sürdürülmesi gereken engellilerimize, ihtiyaçları olan sağlık hizmetlerinin ev ortamlarında sunulması için sağlık personelleri ile ortak projeler gerçekleştirildi.

 İl Müdürlüğümüz aracılığı ile 735 kişiye engelli kartı düzenlendi ve ücretsiz ya da indirimli seyahat kartları yönetmelik gereği engellilerin şehir içi toplu taşım araç larından ücretsiz faydalanmaları sağlandı. Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereği İlimizde engelli kart sahiplerine şehiriçi ulaşım sağlayan 1 kooperatife her araç için aylık 600 TL. 2015 yılı Nisan ayından itibaren ise 1 kooperatife toplamda 398 bin 200 TL ödeme yapıldı. İl Müdürlüğü olarak Bakanlığımızın Ulusal Politikaları ile İlimizde yaptığımız ve desteklediğimiz projeleri uygulamaya koyarak engellilerin önlerindeki tüm engellerin ortadan kalkmasını hayatın her alanına katılmalarını kısacası mutlu olmalarını istiyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık