Ana Sayfa Kültür Sanat Yozgat'ta tarih yeniden aydınlanıyor

Yozgat'ta tarih yeniden aydınlanıyor

Kerkenes Dağında kazılar devam ederken, elde edilen yeni bulgular ekibi heyecanlandırıyor

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2017 Pazartesi 20:48
Yozgat'ta tarih yeniden aydınlanıyor

Sorgun ilçesi Şahmuratlı Köyü yakınındaki Kerkenes Dağı’nda Abdullah Gül Üniversitesi ve University of Central Florida işbirliğinde sürdürülen kazılar devam ederken, elde edilen yeni bulgular kazı ekibini heyecanlandırıyor.

Bu yılki çalışmalarda, iki farklı kent yapı adasında kazıların sürdürülmesi, toprak altındaki kentin planının ortaya çıkarılmasını sağlayan jeofizik yüzey araştırmalarının genişletilmesi ve yedi sur kapısından birinde daha önce gerçekleştirilmiş olan restorasyon çalışmalarının denetlenmesi amaçlanıyor.

Geçen yıl yapılan kazılarda bulunan küçük, ince oyulmuş, ilk bakışta Türklerin tarih boyu simgesi olan ‘Bozkurt’a benzeyen plak ile ilgili ilk görüşlerde rapor halinde yayınlandı. Kerkenes’in Anadolu’nun en büyük Helenistik şehri konumunda olduğu belirtilen raporda, şehir 7 kilometre uzunluğunda granit surlarla çevrili olduğu, inşa edilen şehirde yaşayanların ise yok edildiğine vurgu yapıldı. Geçen yıl bulunan plakın oda duvarının iç yüzünde kerpiç çöküntü içerisinde bulunduğu hatırlatılarak,

‘Merkezi Şekil stilize gözler, dik kulakları ve sivri dişleri ile ince ayrıntılı arka tarafa bakar başı dahil köpek özellikleriyle bir hayvandır. Plak birkaç bilinen paralellikler vardır ve gerçekten eşsiz olan Kerkenes birçok buluntular bir örnektir’ denildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık