Ana Sayfa Ekonomi Yozgat’ta mera ıslah çalışmaları sürüyor

Yozgat’ta mera ıslah çalışmaları sürüyor

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mera Islahı ve Amenajmanı projesi uygulama çalışmalarına kış ayları gelmesine rağmen ara vermedi.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2016 Perşembe 21:42
Yozgat’ta mera ıslah çalışmaları sürüyor

 Bugüne kadar 6 köyde mera ıslah çalışmalarının tamamlandığını belirten Il Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Tarım ve hayvancılığın sürdürülebilir olması, çiftçilerimizin kalite ve verim yönünden  kazançlı çıkması ve yem bitkisi açığının giderilmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, mera ıslah çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

DÜZENSİZ OTLATMA BİTECEK

 Amaçlarının tarım ve hayvancılık kenti olan Yozgat’ta çiftçilerin verim ve kalite açısından eksikliklerini gidermek olduğunu belirten İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, şu açıklamaları yaptı: Sorgun İlçesi Taşpınar Köyü, Sarıkaya İlçesi Koçcağız Köyü ve Yerköy İlçesi Kördeve ve Aşağıelmahacılı  köyleri olmak üzere 4 Köyde ıslah çalışmalarımız devam ediyor. Burada amacımız Köyde bulunan düşük verimli meraların durumunun düzeltilmesi için gübreleme, üstten tohumlama veya suni mera  tesisi yapmak; düzensiz yapılan otlatmanın sisteme kavuşturulması için otlatmaya başlama ve bitirme tarihlerine riayeti sağlamak, otlatmayı otlatma kapasitesine uygun olarak yapmak; otlatmayı kolaylaştırıcı tesisler kurmak, meraya olan aşırı baskının kaldırılması için, kaba yem üretimini artırmak üzere tarla tarımı içerisinde yem bitkileri ekim alanını ve birim alana olan verimi yükselterek hayvanların kaba yem açığını gidermek suretiyle hayvan başına olan verim düşüklüğünü gidermek ve bu işlerin nasıl yapılacağı konusunda eğitim vermek üzere bu çalışmalar planlanıyor.

VERİMİ ARTTIRILIYOR

 İl Müdürlüğümüz tarafından 2016 yılı güz döneminde Sorgun  İlçesi, Taşpınar Köyünde bin dekar alana 10 bin Kg, Sarıkaya İlçesi Koçcağız Köyünde bin 500 dekar alana 15.bin kg ve Yerköy İlçesi Aşağıelmahacılı Köyünde 500 dekar alana 7 bin 500 kg DAP (Diamonyum fosfat) kimyevi gübresi ile toplam 3 bin dekar mera alanında 32 bin 500 kg gübreleme çalışması yapılmıştır. Gübreleme yapılan mera alanlarında otlatma planlaması yapılarak dinlendirilip ot verimin arttırılarak birim alanda otlatma kapasitesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Yine bu köylerimizde yem bitkileri ekiminin yaygınlaştırılması ve kaliteli kaba yem açığının kapatılması için çiftçilerimize 6.000 kg Macar fiğ ve 600 kg yonca tohumu dağıtılmıştır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık