Ana Sayfa Ekonomi Yozgat'ta Macar fiği ekimi yaygınlaşıyor

Yozgat'ta Macar fiği ekimi yaygınlaşıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaatin Özdemir’in özel çabası sonucu Yozgat’ta Macar Fiğ ekimi günden güne yaygınlaşıyor.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2016 Pazartesi 13:57
Yozgat'ta Macar fiği ekimi yaygınlaşıyor

Birçok açıdan çiftçiye kolaylıklar sağlayan ve ekonomik girdileri zahmetsiz olarak tavan yaptıran bitkinin ekimini her vesile teşvik eden Özdemir, gayretinin karşılığını fazlasıyla alıyor. Son olarak, Merkez Azizlibağları köyünden Basri Güçlü isimli çiftçi ile mikrobiyal gübreli Macar Fiği ekimi yapıldığı öğrenildi.

Merkez Azizlibağları köyünden Basri Güçlü isimli çiftçi ile Mikrobiyal Gübreli(Rhizobium Bakterili) Macar Fiği ekimi yapıldı.

 Konu ile ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaatin Özdemir, “Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması amacıyla Toprak Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü ile ortak olarak yürüttüğümüz Mikrobiyal Gübre İle Baklagil Tohumlarını Aşılamanın Verime etkilerinin değerlendirilmesi ve çiftçilerimize benimsetilmesi Projesi kapsamında İl Müdürlüğümüzden Ziraat Mühendisi Selman Yıldırım ve Ziraat Teknikeri Osman Akarsubaşı’nın kontrolünde Macar Fiği ekimi yapıldı” dedi.

ÇEVREYLE DOST

 Proje dahilinde deneme kurulan tarlanın  3 parsele ayrıldığını kaydeden Özdemir, “Bir  parsele Rhizobium bakterisi ile aşılanan Macar Fiği ekimi, bir parsele kimyevi gübre kullanılarak Macar Fiği ekimi, diğer parsele ise kimyevi gübre kullanılmadan Macar Fiği ekimi gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Özdemir, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü ile birlikte 2015 yılından beri çevreyle dost, doğal kaynaklara ve çevreye zarar vermeyen uygulamalardan olan Mikrobiyal Gübre kullanılarak baklagillerdeki üretim ve verim artışını gösterecek olan bu projenin uygulamaya koyulduğunu söyledi. 

Özdemir, şöyle devam etti: “Yozgat’ta ekonomik olarak önem arz eden baklagil bitkilerinin her biri için etkinlikleri araştırmalarla tespit edilen Rhizobium bakterileri ile aşılama materyali veya mikrobiyal gübrelemenin yurt ölçüsünde yaygınlaştırılması ve baklagil bitkilerin gübrelenmesinde kullanılması ile büyük ölçüde ekonomik yarar sağlanması amaçlanmıştır. Üretim sezonu boyunca bu 3 parseldeki ürünlerin gelişimi ve nodozite oluşumları gözlenecek olup hasattan sonra ise ürün verimi ölçülerek değerlendirilecek sonuçlar kamuoyu ve çiftçilerimizle paylaşılacaktır.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş isyan etti! Fırsatçılara geçit yok

Vatandaş isyan etti! Fırsatçılara geçit yok

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık