Ana Sayfa Ekonomi Yozgat'ta kira artışı vatandaşı canından bezdirdi

Yozgat'ta kira artışı vatandaşı canından bezdirdi

Kent merkezinde binalar yükselmesine rağmen konut sıkıntısı devam ediyor

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:25
Yozgat'ta kira artışı vatandaşı canından bezdirdi

Yozgat’ta kiralık ev fiyatları, tavan yaptı. Fiyatlarda yaklaşık yüzde 20’lik bir artış yaşandı.
Kira bedeli, vatandaşın belini büküyor. Vatandaş, ev kiralarının yüksek olduğunu dile getiriyor. Yozgat’ta son yıllarda artan konut yapımına rağmen, kiralık konut sıkıntısı ortaya çıktı.
En düşük fiyat 750 TL’den başlıyor ve bin 800 TL’ye kadar artış artıyor. Sosyal medya üzerinden ilan vererek, kiralanan evlerin birçoğu bu fiyat aralığında yer alıyor.
TURYAP Yozgat Temsilcisi Bekir Şengül, Yozgat’ta kiralık konut sıkıntısının baş gösterdiğini söyledi.
Şengül, ev fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mal sahiplerinin evlerini ucuz kiraya vermek istemediklerini belirtti.

Kiralık ev fiyatlarında artışın olduğuna dikkat çeken Şengül, “Kış ayları geride kaldı. Ev sahiplerinin masrafı oldu. Bu gerekçe gösteriliyor olabilir. Uzun yıllar aynı evde kiraya oturanlar biraz daha ucuza oturuyorlar. Fiyatlar, üretici fiyat endeksine göre ayarlanır. Bu oranların dışında bir artışın yaşanması doğru değil. Ev sahiplerinde ayrı bir hassasiyet var. 2 evi olan bir kişi bir evini yüksek kiraya vermişse, diğerini de o fiyattan vermek istiyor. Biz aracıyız. Emlakçılar olarak bizlik bir durum yok. Fiyatı artıranlar ev sahipleridir” dedi.
Yozgat’ta konut sektöründe ortaya çıkan gelişmenin ihtiyacı cevap veremediğini ifade eden Şengül, kentin bir çok bölgesinde binaların yükselmesine rağmen kiralık sorununa çözüm olmadığını kaydetti.
Kira fiyatlarındaki artış, en fazla evi olmayan ve asgari ücret ile çalışan vatandaşlarla, öğrencileri olumsuz etkiliyor. Asgari ücretliler ve öğrenciler, yaşanan artışın insanlıkla bağdaşmadığını vurguluyor.

YORUMLAR
  • yorum2017-07-19 03:44:40dontknow

    ben anlamıyorum okadar insan dışarı göç ediyor okdr göç veren bir yerde okdr bina yapılıyor ve konut kiraları pahalı uzaydanmı gelior bu kadar insan anlam veremiyorum....

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık