Ana Sayfa Güncel Yozgat'ta kamu yararına çalışan kaç dernek var?

Yozgat'ta kamu yararına çalışan kaç dernek var?

Yozgat’ta faaliyet yürüten 440 dernekten yalnızca 21’i kamu yararına çalışan” statüsünde bulunuyor. Birçok muafiyet tanınan kamu yararına çalışma niteliği elde etmek isteyecek derneklerin bir dizi prosedürü yerine getirmesi gerekiyor.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2017 Perşembe 15:29
Yozgat'ta kamu yararına çalışan kaç dernek var?

Önce valiliklere başvuru yapılıyor, ardından bir dizi inceleme ve araştırma nihayetinde düzenlenen rapor “olumlu” çıkarsa, hazırlanan dosya valilik görüşüyle birlikte İçişleri Bakanlığı’na intikal ettiriliyor. Nihai kararı Bakanlık veriyor.Yozgat’ta 440 dernekten sadece 21 adedinin kamu yararına çalışma vasfı taşıdığını belirten İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu, “kamu yararına faaliyet yürüten her dernek, kamu yararına çalışma niteliği taşıyor anlamına gelmez” diye konuştu.

Konuya ilişkin yasal hususlar hakkında bilgilendirmeler yapan Yurtlu, kamu yararına çalışan derneklerin, İçişleri Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edildiğini vurguladı. Kamu yararına çalışma niteliği (KYÇN) taşıyan derneklere bazı muafiyetler tanındığını hatırlatan Yurtlu, bu statüye sahip olmak isteyen derneklerin başvurularını Valiliğe yapmaları üzerine, derneğin amacının ve faaliyetlerinin topluma yararlı sonuçlar verecek nitelikte ve ölçüde olup olmadığı hususunun belirtildiği Valilik görüşüyle birlikte Bakanlığa sunularak, sürecin işleyeceğini dile getirdi.

BAKANLIKÇA DEĞERLENDİRİLİYOR

 Yurtlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “ En az bir yıldan beri faaliyette bulunma, son bir yıl içindeki, 2017 yılı için belirlenen tutar olan 116 bin 617 TL’sini geçen alım ve satım işlemlerinin rekabet koşullarına uygun yapılması, amacı ve gerçekleştirdiği faaliyetlerin, üyelerinin dışında yerel veya ulusal düzeyde toplumun ihtiyaç ve sorunlarına yönelik çözümler üretecek ve toplumsal gelişmeye katkı sağlayacak nitelikte olması, yıl içinde elde ettiği gelirin en az yarısının bu amaçla harcanması, sahip olduğu mal varlığının ve yıllık gelirinin tüzüğünde belirtilen amacı gerçekleştirecek düzeyde olması gibi şartlara haiz olan derneklerin talepleri Bakanlıkça değerlendirilerek, Bakanlar kurulunun onayına sunulmaktadır.” Kamu menfaati ve toplum yararına faaliyet yapan her derneğin, bu hakka sahip olamayacağını bir kez daha yineleyen İl Dernekler Müdürü Yurtlu, Yozgat bulunan 440 dernekten Yozgat Verem Savaşı Derneği ile 20 dernek şubesinin kamu yararına çalışan dernek sayıldığını sözlerine ekledi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Zekiye Yağmurcu'ya taziye mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Zekiye Yağmurcu'ya taziye mesajı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık