Ana Sayfa Ekonomi Yozgat’ta işlemesiz tarım yaygınlaşıyor

Yozgat’ta işlemesiz tarım yaygınlaşıyor

Şefaatli’nin Akcami Köyü’ndeki örnek çiftçi Mehmet Gülcan’ın anız olan tarlasına toprak işlemesiz tarım çalışmaları kapsamında Macar Fiği ekimi yapıldı.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2016 Perşembe 10:14
Yozgat’ta işlemesiz tarım yaygınlaşıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir; konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Toprak işlemesiz (Korumalı) Tarım uygulamasının Yozgat ili şartlarında yaygınlaştırılması amacıyla; 2014 yılından bu yana demonstrasyon çalışmalarımız devam etmektedir. İlimizde yapmış olduğumuz çalışmaların neticesinde korumalı tarım yaygınlaşmaktadır.

TOPRAĞIN YAPISI BOZULMUYOR

Toprak işlemesiz tarım toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam etmektir. Bu olur mu diyorlar bazı çiftçilerimiz. Ama bunun araştırması Amerika, Avrupa ve Ülkemizdeki Araştırma Enstitülerinde yapılmıştır. Toprak işlemesiz tarım yapıldığında toprağın strüktürü dediğimiz yapısı bozulmamakta ve her şey doğal ortamına bırakılmakta böylece toprakta mikroorganizma faaliyetleri artmakta ve toprağın su tutma kabiliyeti artmaktadır. Ayrıca toprak yüzeyi anız ve bitki artıkları ile kaplı olduğundan dolayı erozyon en az seviyeye inmektedir. 2017 üretim sezonu için; geçtiğimiz üretim sezonunda buğday ekili bu tarlaya hiçbir toprak işlemesi yapmadan, İl Müdürlüğü tarafından tohumluğu karşılanarak 15 Da’ lık kısmına anıza doğrudan Ekim Mibzeri ile Macar Fiği ekimi yapılmıştır.

ANIZ BÜYÜK SORUN

 İlimizde anız yangınları önemli bir sorundur. Anız yakıldığı için toprak yok olmakta ve verimi düşürmektedir. Ayrıca nadas alanlarının çokluğu da ayrı bir sorundur. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak Yozgat’ta nadas alanlarının azaltılması için toprak işlemesiz olarak buğday ve fiğ münavebesinin her yıl üretime açılması ve hayvancılığa kaliteli kaba yem temini açışından çok önemli bir alternatif yol olduğu düşünüyor ve bu doğrultuda yayım çalışmaları yapıyoruz. Bu nedenle taban olmayan kıraç arazilerde toprak işlemesiz olarak 1 yıl buğday 1 yıl fiğ ve benzeri tek yıllık yem bitkileri münavebesini çiftçilerimize öneriyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık