Ana Sayfa Kültür Sanat Yozgat’ta Edirne’ye kültür gezisi

Yozgat’ta Edirne’ye kültür gezisi

Yozgat Belediyesi tarafından ilde faaliyetini sürdüren yaklaşık 40 esnafa yönelik düzenlenen 3 günlük Edirne Kültür gezisi sona erdi. Geçtiğimiz perşembe akşamı yola çıkan kafile, dün sabah sağ salim Yozgat’a döndü.

Giriş Tarihi: 30 Ocak 2017 Pazartesi 11:42
Yozgat’ta Edirne’ye kültür gezisi

Gezi, Edirne’nin tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaretin yanı sıra dünyaca ünlü Edirne Çarşısı’nda gözlemde bulunmayı ve çarşı konseptinin Yozgat’a da uyarlanabilirliğini yerinde incelemek üzerine düzenlendi.

Göreve geldiği günden buyana yeniliklere ve farklı projelere büyük önem verdiklerini belirten Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, şehre yakışır uygulamaları hayata geçirmenin gayreti içinde olduklarını söyledi.

 KARSLIOĞLU’NUN İZLENİMLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Kentte faaliyet sürdüren esnafa yönelik tarihi ve kültürel zenginliği bakımından ülkemizin en önemli illerinin başında gelen Edirne’ye 3 günlük kültür gezisi düzenlediklerini belirten Arslan, “Esnaflarımızın oradaki meslektaşlarıyla, oranın pazarı hakkında gözlemlemelerde bulunmalarını ve ilimizde uygulanabilecek şeyleri hayata geçirmelerini bekliyoruz. Ayrıca Tol Çarşı ile ilgili projemiz var. Bu kapsamda esnafımız ve belediyemizi temsilen giden Başkan Yardımcımız Talip Karslıoğlu’nun izlenimleri bizler için son derece önem taşıyor. Çünkü tarihi çarşısı bakımından  büyük bir üne sahip Edirne Çarşısı ile ilgili izlenimler projeye dönüştürülebilir ve bu sayede Tol Çarşımızda da uygu lanabilir. Ayrıca gezi sayesinde ilimiz esnafının güzel bir kaynaşma sağlamasının yanında Edirneli esnaflarla da tanışma ve kaynaşmasına vesile oldu diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

FARKLI BİR GEZİ OLDU

 Başkan Arslan, Edirne Kapalı Çarşısıyla ilgili de şunları kaydetti: “Esnaflarımız açısından güzel farklı bir gezi olduğu kanısındayım. Özellikle tarihi çarşısıyla Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyıla kadar olan döneminde çarşı ve hanlar bakımından en zengin ve gelişmiş illerden biri olmuştur. Kapalı Çarşı adıyla anılan Ali Paşa Çarşısı Kanuni Sultan Süleyman’ın son yıllarında dört yıl kadar Sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Esnaflarımızın buraları görmesi çarşı esnaf anlayışını daha da geliştirdiğine inanıyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık