Ana Sayfa Ekonomi Yozgat'ta çiftçilikle uğraşanları yakından ilgilendiriyor

Yozgat'ta çiftçilikle uğraşanları yakından ilgilendiriyor

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi adına bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine yönelik, yüzde 50’si hibe 200 bin TL’ye kadar kredi teminini içeren proje için başvurular 2 ocak Pazartesi günü başlıyor. Başvurular, 15 Şubat Çarşamba günü mesai bitimine kadar kabul edilecek.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2016 Cuma 13:03
Yozgat'ta çiftçilikle uğraşanları yakından ilgilendiriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından; tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek ve uluslararası düzeyde rekabet edilebilir bir seviyeye getirmek için Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında 29 Nisan 2016 tarih ve 29698 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ gereği açıklanan takvim, önümüzdeki pazartesi günü itibarıyla yürürlüğe giriyor.

Bireysel Sulama Sistemleri alımları için gerçek ve tüzel kişiler ile Sulama Kooperatifleri ve şirketler programdan yararlanmak üzere başvurabilecek. Başvurular 2 Ocak Pazartesi günü başlayıp 15 Şubat Çarşamba günü mesai bitimine kadar yapılabilecek.

 5 ADET YATIRIM BAŞLIĞI BULUNUYOR

Program, tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sistemi kurulması, Lineer sistem, Center Pivot sistem veya Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, güneş enerjili sulama sistemleri kurulması başlığı altında 5 adet yatırım konusunu kapsıyor.

 Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek veriliyor. Referans fiyatlar içinde kalmak şartıyla hibeye esas mal alım tutarının gerçek kişiler için 100 bin TL, tüzel kişiler için ise 200 bin TL’yi geçemez hükmü bulunuyor.

Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanacağı, başvuru bütçelerinin KDV hariç hazırlanacağı hükmü bulunuyor. Projenin tanıtılması ve muhtemel yatırımcıların bilgilendirilmesi ile ilgili olarak Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İl Proje Yürütme Birimi tarafından gerekli teknik destek sağlanacak.

 Program kapsamında kabul edilen başvurular ile İl Müdürlüğü arasında hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, mal alımları en fazla 45 gün içerisinde tamamlanacak. Muhtemel yatırımcılar gerekli bilgi ve dokümanlara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden veya Bakanlık Tarım Reform Genel Müdürlüğü internet adresinden ulaşabilecek. İlgililer ayrıca, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün 03122873360”, Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 03542122741 numaralı telefonlarından; ayrıca “”tarim. gov.tr” ve “ yozgat.tarim.gov.tr” internet adresinden bilgi edinebilecek.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık