Ana Sayfa Siyaset Yozgat’ta CHP’lilerden ‘Ayağa kalkıyoruz’ eylemi!

Yozgat’ta CHP’lilerden ‘Ayağa kalkıyoruz’ eylemi!

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’de rejimi değiştirmek için yapıldığı iddia edilen anayasa değişikliği ile getirilmeye çalışılan Başkanlık sistemine tepki göstermek için ‘Ayağa Kalkıyoruz’ başlıklı bir eylem gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 19 Ocak 2017 Perşembe 13:33
Yozgat’ta CHP’lilerden ‘Ayağa kalkıyoruz’ eylemi!

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan ve CHP Yozgat İl Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim İş Sendikası, Büro İş Sendikası, Alevi Kültür Derneği yöneticileri ve üyeleri katıldığı ortak basın açıklamasında yapılmak istenilenin demokrasinin kesintiye uğratılma girişimi olduğu vurgulandı.

Başkanlık sistemine tepki göstermek için CHP İl Başkanlığı, bazı sendika başkan ve üyeleri ortak basın açıklaması yaptı. Başkanlık sistemine tepki göstermek için gerçekleştirilen eylemde grup adına bildiriyi Eğitim İş Sendikası İl Temsilcisi Sedat Tuygun okudu.

Türkiye’de siyasal rejimin, kimi demokrasi eksikleriyle demokratik bir cumhuriyet olduğunu belirten Tuygun, “Cumhuriyet rejimi, kurulduğu günden bu yana egemenliği saraydan alıp halka verme ve demokratikleşme çizgisini benimsemiştir. Bu ise egemenliği tekrar halktan bir kişiye verme girişimidir. Demokrasiye yönelen gidişin kesintiye uğramasıdır” ifadelerini kullandı.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ İSTENİYOR

Açıklamada şöyle denildi: “Cumhuriyet rejimi, kurulduğu günden bu yana egemenliği Saraydan alıp halka verme ve demokratikleşme çizgisini benimsemiştir. Bu ise açık bir karşı devrim hareketi olarak, egemenliği tekrar halktan alıp Saraya (bir kişiye) verme girişimidir. Demokrasiye yönelen gidişin kesintiye uğrayıp, diktatörlüğe yönelmesidir. Bu nedenle yapılmak istenen basit bir hükümet değişikliği değil, rejim değişikliğidir. Bu Anayasa ile yürütme gücünü tek başına kullanabilen, parti başkanı olarak milletvekillerini yani meclisi belirleyebilen, yargı üzerinde tam bir hakimiyet sağlayan, fiilen denetimi mümkün olmayan “Tek Adamlık Rejiminin” gelmesi kaçınılmazdır. Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi niteliğindeki Amasya Genelgesi’nde, “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı belirleyecektir” diyen bu ulus, gasp edilmek istenen egemenliğini yine kendisi müdafaa edecektir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık