Ana Sayfa Siyaset Yozgat'ta CHP kolları emek büroları için sıvadı

Yozgat'ta CHP kolları emek büroları için sıvadı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fahri Gürer ve Kayseri Milletvekili Çetin Arık, emek bürolarının kuruluşunu gerçekleştirmek için Yozgat’a geldi.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2016 Salı 21:37
Yozgat'ta CHP kolları emek büroları için sıvadı

 Parti bünyesinde kurulacak bürolarda,  milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri, işçi ve kamu çalışanları konfederasyonlarından temsilciler, akademisyenler ve emekçiler bulunacak. Genel Merkez, il ve ilçe başkanlıklarında oluşturulacak bürolar ile CHP ile emek hareketlerinin yakınlaştırılması, emekçilerin sorunlarının çözümünün sağlanarak bu yönde politikalar üretilmesi amaçlanıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuracağı emek bürolarının Yozgat’ta da açılabilmesi için yapılacak çalışmalar, Milletvekillerinin gerçekleştirdiği ziyarette masaya yatırıldı.

 YOZGAT İHMAL EDİLMİŞ DURUMDA

 CHP İl Başkanı Abdullah Yaşar yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vekillerin emek bürolarının açılışı hakkında bilgi vermek için Yozgat’a geldiklerini belirten Yaşar, “Ak partiye oy veren illerin başında gelen Yozgat hizmet anlamında umduğunu bulamadı. Nüfus eridi. Vekil sayısı düştü. Yozgat hızla küçülüyor. Esnaf sıkıntılı. Sanayici sıkıntılı. İşsiz genç nüfusa göre yüksek oranda. Maalesef Yozgat mağdur ediliyor. Ankara in yanında olmasına rağmen mağdur durumda. Yozgat ihmal edilmiş durumda. CHP iktidarında Yozgat’ın kalkınmada pilot bölge olarak ele alınmasını, Yozgat’ın özel bir ilgi ile ayağa kalkar diye düşünüyorum. 29 beldemiz kapatıldı. Yozgat büyük bir köy oldu. Böyle bir ilde CHP olarak CHP’yi temsil etmeye mücadele etmeye çalışıyoruz” dedi.

EMEK BÜROLARI KURULACAK

Niğde Milletvekili Ömer Fahri Gürer, ziyaretlerinin amaçlarını anlattı. Cuma gününden itibaren 5 il gezdiklerini belirten Gürer, emeğe ve emekçiye verilen değeri daha yukarıya taşımak için emek büroları kurduklarını ifade ederek şu açıklamaları yaptı: “CHP’de emek bürolarının ilk oluşumu 1974 de başladı. Geçmişten bu yana partili kişilerden emek büroları zorunluluğu vardı. Benim fikrim var diyen herkes burada görev alabilecek. İşsiz, emekli, işçi, kadınlar, çocuk işçi temsilciler. Kısaca toplumun sorun yaşayan her kesiminden bireyler olacak. 18 bin kişi is cinayetinde yaşamını kaybetmiş 14 yıllık ak parti iktidarı döneminde. Türkiye İş cinayetleri doğallaştı. Taşeron sözü verildi aradan bir yıl geçti bu söz yerine getirilmedi. Modern kölelik yasasında işçilerin hakları yerine getirilmemesi başladı. Bu yıl yapılan uygulama ile beş ile özünde ülkemiz gibi sosyal devleti benimseyen yerlerde devletin görevi iken ülkemizde sıkıntı oldu. Emeklilerin intibak yasası sorunu var. Emeklilikte yaşa takılanlar çözülmeyeceği söylendi. Söz veriliyor olmuyor. Kamuoyuna sundukları ile yaptıkları birbiri ile örtüşmüyor. Toplumsal sorunları olan kesimlerin sorunlarını çözmek amacıyla bir çalışma başlatmış oluyoruz. Değişmesi gereken önemli yasalardan biri sendikalar yasası. Örgütlü toplumun hak mücadelesinden korkuluyor. Emeğin hakkını, üretmenin alın teri kurumadan hakkını almasını sağlamak. Emek en yüce değer olan kavrama sahibiz. Ülkemizde emeğin yaşadığı sorunların aşılması adına yerel de içine alarak değerlendirmek istiyoruz. Üretici ürettiğiniz karşılığını alamiyor tüketici de ucuz alamıyor. Planlama olmadığı için sorunlar büyüyor. Biz mağduriyetleri, olumsuzlukları çözmeye çalışan bir oluşuma emek büroları ile çözmeye çalışıyoruz. Demokratik kitle örgütlerinin yani sıra ben burada çalışmak istiyorum diyen herkesin yeri olacak. Yerel daha fazla takip edilecek. Kayseri Milletvekili Çetin Arık da konuşmasında Ak Parti Hükümetinin emeği, üretimi reddettiğini iddia ederek, “Huzuru benimseyen güveni benimseyen bir siyasi partinin iktidarına ihtiyacı var bu ülkenin. Refahı artırmak için daha güzel günleri yaşamak için buradayız. Kent kent geziyoruz bunları anlatıyoruz” dedi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık