Ana Sayfa Eğitim Yozgat’ta bu okulun kantincisi yok!

Yozgat’ta bu okulun kantincisi yok!

Yozgat’ın eğitimde örnek okulu gösterilen Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi’nde işletmecisiz kantin uygulaması faaliyete geçti.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2017 Çarşamba 21:36
Yozgat’ta bu okulun kantincisi yok!

Bir ilk özelliği taşıyan uygulama güven esasına dayanıyor. Öğrenciler kantinden alışveriş yapıyor ve fiyatları listelenmiş gıda maddelerinin ücretini, herhangi bir sorumlu/görevli tutulmadığı için para kutusuna kendileri yatırıyor.

Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi’nde öğrencilere küçük yaşta ahlaki bilinç kazandıracak bir uygulama hayata geçti. Öğrenci sayısı az olmakla birlikte, öğrencilerin kantin ihtiyaçlarından mahrum kalmaması ve öğrencilerin haram-helal olgusuna dikkat etmeleri ve ahlaki temellerini daha çocuk yaşlarda atmaları için takdire şayan bir uygulama yapılıyor. Öğrenciler kantinde alışverişlerini yapıyor ve ücretini para kutusuna kendileri bırakıyor.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Kantin ihtiyaçlarını okul içerisinde karşılayabildikleri için ve kendilerine duyulan güven nedeniyle öğrenciler de bu uygulamadan memnun. Kendilerine gösterilen bu güvenin kendileri için önemli olduğunu ve aynı şekilde tüm öğrencilere de kattığı bilincin önemli olduğunu belirtiyor.

Sözkonusu uygulama bir ilke imza attıklarını kaydeden Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi Müdür Kenan Şerefli, konuyu şu şekilde değerlendirdi: “Okulumuz amaçları itibariyle eğitimi sadece fen bilimlerinden ibaret görmüyor. Biz öğrencilerimize küçük yaşlarda ahlaki bilinç aşılamak için de elimizden geleni yapıyoruz. Son dönemde uygulamaya koyduğumuz işletmecisiz kantin uygulamasında da, öğrencilerin ahlaki duygularını en temel haram ve helale dikkat etme üzerinden gerçekleştiriyoruz. Uygulamaya koyduğumuzdan beri de öğrencilerimizin gösterdiği dürüstlük sebebiyle gerçekten çok memnunuz. Okulumuz ilklerin okulu olmaya devam ediyor.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat’ta öğrenciler siber farkındalık eğitimi

Yozgat’ta öğrenciler siber farkındalık eğitimi

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık