Ana Sayfa Güncel Yozgat'ta Bu Bölgeden Tarih Fışkırıyor!

Yozgat'ta Bu Bölgeden Tarih Fışkırıyor!

Yozgat'ın çeşitli yerlerinde bulunan tarihi alanlarda 2015 yılı kazı çalışmaları tüm hızıyla sürecek.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2015 Perşembe 11:33
Yozgat'ta Bu Bölgeden Tarih Fışkırıyor!

Uygarlığın başkentlerinden biri olarak bilinen ve tam 5 ayrı medeniyetin izlerinin bulunduğu Yozgat’ın zenginliklerinin ortaya çıkartılması için kazı çalışmalarına ara vermeden devam edilecek. Bölgenin tarihi zenginliğini ortaya koymak, medeniyetler arasındaki bağları bulmak amacıyla bugüne kadar birçok önemli bulguya ulaşılan bölgelerde bu yıl yapılacak kazı çalışmaları ile birlikte akıllara takılan önemli soruların da cevabının bulunması hedefleniyor.

Yozgat'ın çeşitli yerlerinde bulunan tarihi alanlarda 2015 yılı kazı çalışmaları tüm hızıyla sürecek.

PROGRAM BELLİ OLDU

Yozgat Müze Müdürlüğü’nün arkeolojik kazı çalışmaları programı belli oldu. Mayıs ayının ortalarında çalışmalara tam anlamıyla start verecek ekip, bu süreç zarfında Sarıkaya Roma Hamamı’nın turizme kazandırılması için kazılarına devam edecek. Valilik tarafından başlatılan ve halen devam eden kazı çalışmalarında önemli bir yol alındı. Tarihi hamamın toprak altında olan kısımlarının da günyüzüne çıkartılması sayesinde bölge turizmin tam anlamıyla hizmetine sunulmuş olacak.

KUŞAKLIHÖYÜK’TE BAŞLADI

Sorgun Kuşaklıhöyük’teki kazı çalışmalarını 2008 yılında itibaren yürüten İtalya'nın Floransa Üniversitesi’nden Prof. Stefania Mazzoni ve ekibi önceki gün gelerek kazılara startı verdi. Finansmanı İtalya tarafından karşılanan, Yozgat Müzesi uzmanları gözetiminde devam eden çalışmalar sayesinde tarihi birçok sırda çözülmüş olacak. Kerkenez kazıları 14 Mayıs’ta, Peyniryemez’de ise 20 Mayıs’ta start verilmiş olacak.

YOZGAT TURİZMİN MERKEZİ OLACAK

Tarihi ve turistik birçok zenginliğe sahip olmasına rağmen kazıların uzun yıllardır ağır aksak sürmesi nedeniyle henüz turizm pastasından gerekli payı alamayan Yozgat için sürdürülen kazılar büyük önem taşıyor. Kazıların tamamlanması ile birlikte Yozgat’ın turistlerin bir geçiş noktası değil, uğrak noktası olması hedefleniyor. Bu sayede turizme yönelik tesis sayısında artış olması ve yeni istihdam alanlarının açılması planlanıyor. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık