Ana Sayfa Sağlık Yozgat’ta bebek ölümlerini önlemek için yeni yol haritası

Yozgat’ta bebek ölümlerini önlemek için yeni yol haritası

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı” oldukça yararlı bilgilendirmelere sahne oldu.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2016 Cuma 21:13
Yozgat’ta bebek ölümlerini önlemek için yeni yol haritası

Bebek ölümlerinin detaylı olarak görüşüldüğü çalıştayda  özellikle önlenebilir bebek ölümlerinin nedenleri, sorunları detaylı bir şekilde tartışmaya açıldı.

 Bebek ölüm oranın azaltılması yönünde yerel düzeyde alınabilecek önlemler paydaş kurumlarla birlikte masaya yatırılarak, önümüzdeki yıllarda yinelenecek çalışmalarla ilgili yol haritası belirlendi. Ayrıca, çalıştay sonuç raporu hazırlandı.

Bir ülkenin gelişmişlik ölçütlerinden biri olarak kabul edilen bebek ölüm oranları, dünya tarafından olduğu gibi Sağlık Bakanlığı tarafından da dikkatle takip ediliyor.

Yoğun ve gayretli çalışmalar sonucunda Türkiye’ de bebek ölüm hızları son on yılda hızla düşerek, binde 29’dan 2015 yılında binde 7,6’ ya indi. Bu faaliyetler kapsamında Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı” oldukça yararlı bilgilendirmelere sahne oldu.

Çalıştay gündeminde sezaryen doğumların azaltılması, il düzeyinde bebeklerin daha fazla sağlık kontrolünden geçirilmesi, daha fazla anne sütüyle beslenmesinin sağlanması, annelere, gebe kadınlara ve yeni doğan bebeklere hizmet sunan sağlık personelinin kapasitesinin geliştirilmesi, gebe ve bebek takibinde özel, Kamu 1, 2 ve 3’üncü basamak sağlık hizmetlerinin koordinasyonunda yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri, prematüre doğum nedenlerinin tespiti ve çözüm önerileri, hareketli nüfus ile mültecilerin tespit, takip ve izleminde yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri tartışıldı.

YOZGAT’TA YÜZDE 2,6’LIK İLERLEME KAYDEDİLDİ

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, şunları söyledi: “Gebelik, doğum ve sonrasında sağlık hizmetlerine erişilebilirlik, sağlık hizmetlerinden faydalanma ve bu hizmetlerin kalitesi yanında anne ve baba adaylarının eğitimi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal koşullar bebek ölümleri ile ilişkilidir. Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik Bakanlığımız tarafından konu ile ilgili çeşitli programlar yürütülmektedir. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye’de bebek ölüm hızları son on yılda hızla düşerek 2007 yılında binde 29 iken, 2015 yılında binde 7,6 ya gerilemiştir. İlimizde ise 2011 yılında binde 8,9 iken 2015 yılında binde 6,6’e gerilemiştir. Bebek ve anne ölümlerine neden olduğu bilinen faktörlere yönelik programların sürdürülmesi, ölüme neden olan durumların tespit edilmesi, çözüme yönelik yeni programların hayata geçirilmesi, bebek ölümlerinin bu seviyelerden daha aşağılara düşürülmesinde önem arz etmektedir. Bu kapsamda yerel düzeyde bebek ölümlerinin nedenleri ile oluş biçimlerinin ayrıntılı olarak değerlendirileceği ve bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik yeni çalışmalar yapılacak, faaliyetlerimiz devam edecektir.” Çalıştayda, 2015 ve 2016 yılları bebek ölümlerinin detaylı olarak görüşüldü ve özellikle önlenebilir bebek ölümlerinin nedenleri, sorunları detaylı bir şekilde tartışmaya açıldı. Bebek ölüm oranın azaltılması yönünde yerel düzeyde alınabilecek önlemler paydaş kurumlarla birlikte masaya yatırılarak, önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritası belirlendi. Ayrıca, çalıştay sonuç raporu hazırlandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık