Ana Sayfa Ekonomi Yozgat’ta “Aşılı Arilik Statüsü”ne geçilecek

Yozgat’ta “Aşılı Arilik Statüsü”ne geçilecek

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Salonunda Şap hastalığı konusunda değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2017 Perşembe 20:41
Yozgat’ta “Aşılı Arilik Statüsü”ne geçilecek

İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, müdür yardımcıları ile il ve ilçe müdürlüklerde görevli veteriner hekimlerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, 2016 yılı Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Çalışmaları’nı değerlendirmek, 2017 Çalışma Stratejileri’ni oluşturmak, Şap Hastalığı Ulusal Eylem Planı, Hayvan Hastalıkları ile Mücadele, Koruyucu Aşılama Çalışmaları, Hastalıktan Ari İşletmeler, Hayvan Hareketleri, Hayvancılık Desteklemeleri, İthalat-İhracat konuları ele alındı.

Şap hastalığının büyük ekonomik kayıplara neden olabilen çok bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir,  “Şap Hastalığı eylem planı kapsamında 2017 yılından itibaren Yozgat’ta “Aşılı Arilik Statüsü”ne geçileceğini ve tedbirlerin en üst düzeyde tutulacağını söyledi.

 İl Müdürü Ziayettin Özdemir, yaptığı konuşmada, Ülkemizin Şap Hastalığından ari bir ülke haline gelebilmesi için başlatılan proje ile Yozgat’ın da içerisinde yer aldığı, 44 ilde aşılı arilik statüsü uygulanacağını vurguladı. Özdemir, “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, tarafından geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde açıklanan ‘Milli Tarım Projesi’nin en önemli başlıklarından bir tanesi de ‘Şap Hastalığı Kontrol ve Eradikasyon Ulusal Eylem Planı’ kapsamında Şap Hastalığından ari bölgelerin oluşturulmasıdır.  Bu kapsamda ilimizin doğusunda tampon bölgeler, bu bölgelerde de kontrol noktaları oluşturulacak, 2017 yılından itibaren bu kontrol noktalarından geçip aşılı ari bölgelere gelecek hayvanlarda belli şartlar aranacaktır” dedi.

HASTALIK ZAMANINDA TEDBİR ALINMAZSA İLİN TAMAMINA BULAŞABİLİR

 Şap hastalığının ekonomiye büyük ölçüde zarar verdiğini kaydeden Özdemir şöyle devam etti:  “Şap hastalığı, büyük ekonomik kayıplara neden olabilen çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık  zamanında tedbirler alınmaz ise hasta bir hayvanın tüm işletmeye, işletmeden köye, köyden tüm ilçeye oradan da ilin tamamına hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle de ülke ekonomisi için büyük önem arzetmektedir. Şap Hastalığı eylem planı kapsamında 2017 yılından itibaren ilimizin de “Aşılı Arilik Statüsüne” kavuşacak olması nedeni ile tedbirlerin en üst düzeyde tutulacaktır.”

“Şap Hastalığı Kontrol ve Eradikasyon Ulusal Eylem Planı” kapsamında şu hususlara dikkat çekildi:

1-Aşılama Kampanyalarında aşılanmamış büyükbaş hayvan kalmayacak, ilk aşısını almış genç hayvanlara 1 ay sonra mutlaka aşı tekrarlanacak, hastalık çıkan bölgelerde  2 haftalıktan büyük tüm duyarlı (Büyükbaş ve Küçükbaş) hayvanların aşılanması sağlanacak.

2-Kolluk kuvvetleri ile birlikte yol kontrolleri yapılacak, Kontrolsüz hayvan hareketleri azami düzeye indirilecek.

3-Hastalık mihraklarında erken bildirimler sağlanacak.

4- Mihrak Araştırması ve  Karantina Uygulamaları titizlikle yapılacak.

5-Temizlik-Dezenfeksiyon, Biyogüvenlik uygulamaları dikkat edilecek.

6-2017 yılından itibaren doğu illerinden (Sivas ili ve doğusu) ilimize hayvan sevki yapacak yetiştiricilerimizin ilimize sevk edeceği hayvanlarda; sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmaması gözetilecek. Hayvanlar sevk öncesinde şap virüsünün varlığı yönünden teste tabi tutulacak. (Serolojik-NSP) ve sonuçları negatif olacak. Hayvanların sevk olduğu işletme şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış bölgede bulunmayacak.

2018 yılından itibaren ilimize sevk edilecek hayvanların doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş  veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmaları ve hayvanların temin edildiği İşletmenin 10 km çevresinde en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmasına özen gösterilecek.

 Bu kapsamda İl genelinde tüm çalışmaların Bakanlık programları çerçevesinde yürütülmesi, 2017 çalışmalarında üst düzey bir performans ile hayvan hastalıkları ile mücadelede belli seviyeye gelinmesi hedefleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık