Ana Sayfa Güncel Yozgat’ta 250 keklik doğaya bırakıldı

Yozgat’ta 250 keklik doğaya bırakıldı

Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Keklik Üretim İstasyonunda yetiştirilen 250 adet keklik Kazankaya Kanyonunda doğaya bırakıldı.

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2017 Pazartesi 13:29
Yozgat’ta 250 keklik doğaya bırakıldı

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın da katıldığı programda Vali Yurtnaç, eline aldığı kekliği havaya uçurarak bu yılın ilk doğaya keklik  salımı gerçekleştirildi.

Vali Yurtnaç, yaptığı açıklamada 2007 yılında kurulmuş olan keklik üretim istasyonunun amacının doğada sayısı azalmaya başlayan ve özellikle Anadolu insanının çok değer verdiği kınalı keklik varlığını  artırmak olduğunu söyledi.

YOZGAT’TA 3 BİN KEKLİK DOĞAYA SALINDI

Yozgat genelinde yaklaşık 3 bin kekliğin doğaya salındığını belirten Vali Yurtnaç, “Keklik üretim istasyonunda yıllık 10 bin keklik üretimi yapılıyor. Bunlardan 3 bin tanesi Yozgat genelinde geri kalan 7 bin tanesi ise Türkiye’nin çeşitli illerinde doğaya salınıyor. Bu gün Yozgat’ta keklik salımı başlattık. Son yıllarda doğada sayısı hızla artan ve ölümcül derecede tehlikeli olan kene ile mücadelede de keklikler kullanılıyor. Yaz mevsiminin gelip havaların ısınmasıyla birlikte kenelerde artık baş göstermeye başladı. Doğaya saldığımız keklikler doğaya kattığı güzelliğin yanı sıra kene ile mücadelede de önemli rol oynayacak” dedi.

250 adet kınalı kekliği Kazankaya Kanyonunda doğa ile buluşturduklarını kaydeden  Vali Yurtnaç, vatandaşlara ve avcılara, kekliklere zarar vermemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık