Ana Sayfa Güncel Yozgatlılar Sarıkamış şehitlerini unutmadı

Yozgatlılar Sarıkamış şehitlerini unutmadı

102 yıl önce gerçekleşen Sarıkamış Harekatı’nda amansız kış şartlarına yenik düşerek şehit olan 90 bin vatan evladı tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da bir dizi etkinlikle anıldı.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2017 Pazar 22:57
Yozgatlılar Sarıkamış şehitlerini unutmadı

 Anma etkinlikleri kapsamında, bir minnet ve şükran ifadesi olarak Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü binası önünde biraraya gelen yüzlerce Yozgatlı, yoğun kar altında Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey yaptığı konuşmada, “Vatanımızın Türk yurdu olarak devam etmesi, gençliğimizin geçmişini çok iyi bilmesine bağlıdır. Sarıkamış şehitleri her zaman anılmak zorundadır. Allah hepsine rahmet etsin” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü’nce Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi. Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan 90 bin asker için yüzlerce kişi, kar altında Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

 Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen aralarında Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Oğuzhan Güneşer, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçarslan ile kurum müdürleri ile öğrenciler tekbir ve türküler eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

RUHLARI ŞAD OLSUN

 Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup Sarıkamış Şehitleri için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal marşı okudu. Yozgat Gençlik Hizmetleri Müdürü Oğuzhan Güneşer yaptığı konuşmada, “Bugün  burada bu toprakların vatan olma uğrunda canlarını feda eden şühedaları anmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Hepsinin ruhu şad olsun” dedi. Sarıkamış Harekâtının gençlerin geçmişini öğrenmeleri adına önemli olduğuna değinen Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ise konuşmasında şunları söyledi:

UNUTMAYACAĞIZ

“Tarihimizin her anı önemli olaylarla doludur. Bu olaylar içerisinde bazıları var ki unutulmaz ve unutulmaması gerekir. Sarıkamış şehitleri bunlardan biridir. İstiklal Savaşı yıllarımızın en önemli olaylarından ve gençliğimizin mutlaka bilmesi gereken kendilerini bir Türk evladı olarak bu memleketin değerlerini koruma adına, kimliklerini bilmeleri ve anlamaları açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Bugün üniversite gençliğinin, lise gençliğinin burada olması özellikle tarih bilinci oluşması ve çocuklarımızın tarihlerine sahip çıkmaları adına çok önemli bir olaydır. Geçmişimizi iyi bilir iyi değerlendirirsek geleceğimizi ona göre kurgular ve ona göre koruruz. Bu memleketin geleceğinin korunması ve bu vatanın Türk yurdu olarak devam etmesi, gençliğimizin geçmişini çok iyi bilmesine bağlıdır. Sarıkamış bu manada unutulmaması gereken olaylardan biridir. Sarıkamış şehitleri her zaman anılmak zorundadır. Allah hepsine rahmet etsin.”

 GURUR DUYUYORUZ

Rabia Güneş isimli öğrenci duygu ve düşüncelerini, “Çok mutluyum. Onların neler yaşadığını anlayabiliyoruz, ama onların yaşadıklarını yaşamıyoruz. Bizim elimizde eldiven, başımızda şapkamız var. Onlarda hiçbir şey yoktu. Şu an duygusal anlar yaşıyoruz. Hepsinin mekanları cennet olsun. Unutmayacağız, unutturmayacağız” şeklinde dile getirirken, Fazilet Efe isimli öğrenci ise “Sarıkamış’ta donarak ölen şehitlerimizi anmaktan ve burada olmaktan çok mutluyum. Bu hissi burada yaşayabilmek ve yaşatabilmek çok güzel. Mili bilincin uyandığını gördüğümüz için gurur duyuyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından şehitler için Kuran-ı Kerim okundu ve İl Müftüsü Sahil Sezik şehitler için dua etti. Duanın ardından ise programa katılanlara salep ikramında bulunuldu. 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat Adalet Merkezi göz doldurdu

Yozgat Adalet Merkezi göz doldurdu

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık