Ana Sayfa Yozgat Yozgatlılar Bu Habere Dikkat!

Yozgatlılar Bu Habere Dikkat!

Dr. Karaarslan, vatandaşları ücretsiz taramalar için KETEM’e davet etti.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2014 Pazartesi 23:48
Yozgatlılar Bu Habere Dikkat!

Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Akif Karaarslan, kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını söyledi. Kansere yakalanan vatandaşların KETEM sayesinde erken teşhis ile hayatlarının kurtulmasının hedeflendiğini kaydeden Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan, “Tarama kapsamında mamografi çekimi yaptırmak isteyen ancak ilçede ikamet eden vatandaşlarımız, il merkezimizde hizmet veren KETEM birimi’ne tarama yapılmak üzere nakil işlemleri müdürlüğümüz tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan, yaptığı açıklamada, kanserin her ülke açısından halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekerek, kanserin dünyada hemen her ülkede mortalite (ölüm) ve morbidite (hastalık) oranları açısından önde gelen bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurguladı.

KETEM ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR

Dr. Karaarslan, “Kanser hastalığı görülme sıklığının zaman içinde artması önümüzdeki dönemde daha da önemli hale geleceğini işaret etmektedir. Kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemini arttırmak, toplumda kansere karşı farkındalık oluşturarak halkın duyarlılığını arttırmak amacıyla, eğitimler düzenledik. Bu kapsamda taramalar yaparak, önlenebilir ve erken yakalanabilir kanserlerin morbidite (hastalık) ve mortalitesini (ölüm) azaltmak amacıyla 2011 yılında 81 ilde 82 Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kurulmuştur. Yozgat'ta ise 2009 yılından beri KETEM hizmet vermektedir" dedi.

HAYATINIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Kansere yakalan vatandaşların KETEM sayesinde erken teşhis ile hayatlarının kurtulmasının hedeflendiğini kaydeden Halk Sağlığı Müdürü Dr. Karaarslan, şöyle devam etti: Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde hizmet veren KETEM, “Erken teşhis hayat kurtarır” sloganıyla halkımızın konu hakkında bilinçlenmesini, hasta olmayan insanların korunma yöntemlerini öğrenmesini ve hastalığa yakalanan insanların erken teşhis sayesinde hayatlarının kurtulmasını hedeflemektedir. KETEM ’de meme, serviks (rahim ağzı) ve kolon (kalın bağırsak) kanserinin erken teşhisine yönelik ücretsiz taramalar yapılmaktadır.

Tarama kapsamında mamografi çekimi yaptırmak isteyen ancak ilçede ikamet eden vatandaşlarımız, il merkezimizde hizmet veren KETEM birimi’ne tarama yapılmak üzere nakil işlemleri müdürlüğümüz tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda KETEM tarafından gerçekleştirilen eğitim programları ve Kanser Taraması

MEME KANSERİ SIK GÖRÜLÜYOR

Programı kapsamında yer alan uygulamaların tamamı ücretsiz yapılmaktadır.”

Rahim ağzı kanseri taraması, bağırsak ve meme kanseri taramasının KETEM’de yapıldığını söyleyen Dr. Karaarslan, “Rahim ağzı kanseri taramasında hedef 30-65 yaş grubu kadınlardır. Smear ve HPV Testi taraması tüm aile sağlığı merkezlerimizde ve KETEM ‘de yapılmaktadır. Smear taramaları 5 yılda bir tekrarlanmalıdır. Dünyada her yıl yarım milyon kadının rahim ağzı kanserine yakalanması durumun önemini daha da artırmaktadır. Sağlıklı kadınlarda pap-smear testi uygulaması ile erken evrede rahim ağzı kanserinin tespit edilerek yok edilmesi mümkündür. Pap-smear testi, rahim ağzı bölgesinden basitçe sürüntü (örnek) alınarak yapılan incelemedir. Ağrısız ve birkaç dakika içinde sonlanan basit bir uygulamadır. Meme kanseri taraması ise 40 - 69 yaş aralığındaki kadınlara yönelik olarak yapılmaktadır. 2 yılda bir mamografi çekilerek, gerekirse ultrason çekilerek, yılda bir merkezdeki eğitimli personel tarafından klinik meme muayenesi yaparak taranmaktadır. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri düzenli mamografi çektirilerek önlenebilen bir hastalıktır. Ayrıca KETEM’e başvuran her kadına, ayda bir yapması gereken kendi kendine meme muayenesi hakkında da eğitim verilmektedir" ifadelerini kullandı.

TARAMA YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

Bağırsak kanseri taramasının ise 2 yılda bir yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Karaarslan sözlerini şöyle tamamladı: Bağırsak (kolorektal) kanserini, gelişmeden önlemek ve erken evrede yakalayabilmek için ideal yöntem,2 yılda bir uygulanacak Gaitada Gizli Kan Testi (GGK) ile taramadır.0-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler GGK taramasını tüm aile sağlığı merkezlerimizde ve KETEM’ de yaptırabilir. Kanser taramalarını ücretsiz yaptırmak için tüm halkımızı KETEM'e bekliyoruz.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çobanın imdadına jandarmalar koştu

Çobanın imdadına jandarmalar koştu

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık