Ana Sayfa Güncel Yozgatlılar, Avrupa Birliği hakkında ne düşünüyor?

Yozgatlılar, Avrupa Birliği hakkında ne düşünüyor?

Yozgat’ta dolar ve euro’ya karşı başlatılan kampanyanın ardından yeni bir konu daha tartışılıyor.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2016 Pazartesi 14:14
Yozgatlılar, Avrupa Birliği hakkında ne düşünüyor?

Yozgatlılar, Avrupa Birliği’nin müzakereleri durdurulmasının ardından neler düşündüğünün Yozgat Yenigün Gazetesi’nden Orhan Kalabalık yazdı.

 

Kalabalık yazısında, Avrupa birliği konusunda Yozgatlılarda kesin bir görüşün hakim olduğunu dile getirdi. Yozgatlıların, Avrupa ülkeleri asla Türkiye’yi birliğin içine almayacağını, 53 yıl değil 153 yıl geçse yine almayacaklarını, daha ilginci de AB’ye girsek bile Yozgat’ı almaz diyenlerin olduğunun altını çizdi.

İşte Kalabalık’ın "Yozgat halkının AB ilgili düşüncesi…" başlıklı yazısı..

Dolardaki artışın hayatımıza yapacağı olumsuz yansımasını bir nebze azaltmak için ülkece kafamızı başka yerlere vermek durumundayız. İşte Avrupa Birliği konusu, bu günlerde bu olumsuzluğu azaltma yöntemlerinden biri.

Efendim, Avrupa Birliği ile ipleri koparma noktasına geldik. Daha doğrusu onlar koparma noktasına getirdi ve Türkiye ile müzakerelerin durdurulması yönünde karar aldı. Hatta ambargo bile var…

Türkiye demokrasi ve özgürlüklerden uzaklaşıyormuş, OHAL ile gazeteciler, siyasetçiler içeri atılıyormuş. Terörle mücadele amacından çıkmış.

Bunu da yaparken hiç utanmıyorlar… Yıllardır PKK terör örgütüne destek verdiler, onların silahları ile askerlerimiz, polislerimiz ve vatandaşlarımız şehit edildi. Ülkelerini örgütün eğitim kampına çevirdiler. Ülkelerindeki örgüt üyelerinin eylemini tüm dünyaya bir hak arayışı gibi sundular.

Asıl büyük utanç ise bize aittir. Avrupa Birliği’nin kapısında 53 yıldır bekleyip de bu yaptıklarına göz yumduğumuz için.

***

Şimdi anket çalışmaları yapılıyor. Türk halkı araştırmalarda Avrupa Birliği’nden uzaklaştığımızı belirtiyormuş… Müzakerelerin durulmasına olumlu bakanların oranı yüzde 47olumsuz bakanların oranı yüzde 44’müş.

Bu anketin doğruyu yansıttığını düşünmüyorum. Tamamen AB yalakalarının kamuoyu oluşturma adına başlattıkları girişimdir.

Terör örgütüne destek veren, canı sıkıldığında Kıbrıs konusu ile bizi sıkıştırmaya kalkan, kimi zaman ise Türkiye’yi Suriyeli mülteciler konusunda bir toplama kampı olarak düşünen, kimi zaman ise bunların Avrupa Birliği’ne girmeleri mümkün değil diyerek beyhude bir çapa içerisinde olduğumuzu dile getiren bir Avrupa Birliği ile ilişkilerin durmadan devam etmesini beklemek mümkün değildir. Akıl mantık işi de değildir.

Bunu hükümetler hep yaptı ama kabul etmek gerekir ki hiçbir zaman da Türk halkı “Avrupa Birliği’ne bizi alacaklar” görüşüne inanmadı.

Medya yoluyla inandırılmaya çalışıldı. Güzel portreler çizildi, elimizi kolumuzu sallayarak Avrupa’ya gideceğimizden bahsedildi. Bizim insanımız hayal kurmasını sever ya anlattıkları güzel hikayeler ile güzel hayaller kurdurdular. Ama bir gerçek vardı güzel hayalleri severiz ama bize zarar vermek isteyenleri de o düşünceye girenleri de görürüz. 

Görüştüğüm Yozgatlılardan birinin ağzından olumlu cümle duymadım. Kesin bir görüş hakim…

Avrupa ülkeleri asla Türkiye’yi birliğin içinde tıkmazlar diyende… 53 yıl değil 153 yıl geçse bizi almazlar diyende… AB’ye girsek bile Yozgat’ı almazlar diyende vardı.

AB’yi Hıristiyan birliği olarak da gören var. Müslüman bir ülkeyi içlerine almaları mümkün değil, bir Müslüman ülkenin de Hıristiyan kulübünün içinde olmamalı diyen de var. Bizi bölmek isteyenlerle işimiz olmamalı diyen de var.

Ama kabul etmek gerekir ülkeyi yönetenler hep halkın söyleminden uzak tavırlar sergilediler.

***

Şimdi ipleri iki tarafta koparmış vaziyette. Diğer taraftan da düşünmeden edemiyorum.

Acaba ne kadar gerçekçi?

Birde şöyle bir şey var… AB dağılma sürecine girdi. İngiltere ayrıldı, İtalya ve birçok ülke ayrılma aşamasında. Halkın üzerlerindeki baskısı her geçen gün artıyor, verdikleri vaatler AB sürecinde hayata geçmedi.  Dağılma kaçınılmaz bir hale geldi. Birliğin bu dağılma sürecini durdurması için ortak bir sorun bulması ve bu soruna karşı ortak bir mücadele sergilemesi tek etken. Şuan hepsi Türkiye üzerine odaklanmış vaziyette. Bizle uğraşarak birliği dik tutma gayreti içerisindeler.

Türkiye’de mülteci konusu ile bir bakıma istediklerini yapıyor. Sınırları açabileceğini ima ediyor. Yani bütüncül bir sorun oluşturuyor istedikleri gibi. Türkiye’ye karşı bir arada olmaları, bir arada düşünmeleri ve bir arada karar vermeleri gerekiyor. 

Bu seferde kafalarda bir çelişki oluşuyor.

Türkiye’yi yöneten siyasi irade ya gerçekten yapılanları içine sindiremiyor Türk halkı gibi, ya da onlarda AB’nin dağılmaması için bir gayret içerisinde.

Kim ne yapmak istiyorsa bunu en iyi zaman gösterecek.

***

Bir diğer husus ise, AB’ye girmek için standartlarımızı yükseltmek yerine, biz kendi insanımız için standartlarımızı yükseltiyoruz demeliyiz. Bu düşünce içerisinde olmazsa bizi yönetenler, halkına rağmen AB’nin kapısında nöbet tutmaya ve dışlanmaya devam eder.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık