Ana Sayfa Yozgat Yozgatlılar Aman Dikkat! Cep Yakacak!

Yozgatlılar Aman Dikkat! Cep Yakacak!

Kuraklığın yem fiyatlarını arttırması vatandaşa olumsuz yansıyacak.

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2014 Pazartesi 08:42
Yozgatlılar Aman Dikkat! Cep Yakacak!

Kurban Bayramı'na bir ay kala kurbanlık fiyatlarında yaşanması beklenilen yüzde 17 oranında artış vatandaşı kara kara düşündürmeye başladı. Okul sezonu, kış aylarının yaklaşması nedeniyle harcamaları oldukça artan vatandaşın kurban kesebilmek için en az bin lirayı cebinden çıkartacak olması, kurbanı lüks kalemler arasına şimdiden dahil etti.

Kurban fiyatlarına gelmesi beklenilen zam zaten ekonomik açıdan zor günler yaşayan Yozgat insanının cebini biraz daha yakacak.

FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde fiyatlarda herhangi bir artış olup olmayacağı sorusu, maddi durumu iyi olmayan ancak imkanlarını zorlayacak olan vatandaşın kafasını kurcalıyor. Önceki yıllarda ithal hayvan getirilmesi nedeniyle bu handikabı yaşayan ve bundan 4-5 yıl öncesinde geçen seneki fiyatları ödeyerek kurban kesmek zorunda kalan vatandaş büyük ihtimalle yine aynı sıkıntıyı yaşayacak. Yem fiyatlarının yaşanılan kuraklık nedeniyle son 2 yılda büyük artış göstermesine bağlı olarak kurban fiyatlarında beklenilen yüzde 17’lik zam küçükbaş hayvan fiyatlarının 700-800, büyükbaşların da 3,5 ila 8 bin TL arasında gezinmesine neden olacak.

HARCAMALAR ARTIYOR

Son yıllarda yaşanılan ekonomik krizlerden payına düşeni alan ve büyük bölümü bankalara kredi borcu ödeyen Yozgat halkı Ekim ayına da daha büyük harcamaları yaparak girmek durumunda kalacak. Kış aylarının, bunun yanısıra Kurban Bayramı’nın yaklaşması da ekonomik gücü belli olan Yozgat halkına yeni yükler ekleyecek. Yapılan araştırmalara göre kazancının büyük bölümünü kira, yakacağa veren Yozgat insanı, yaptığı bu harcamaların sıkıntısını yıl boyunca yaşamak durumunda kalıyor ki bu da hem sosyal, hem de kültürel hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

ZAMMA DİRENİYORUZ

Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, yeme yapılan zammın kurban fiyatlarına aşırı bir yansıma yapmasını beklemediklerini söyledi. Yozgat’ın hayvancılıkta oldukça sözsahibi olduğunu ve bu nedenle talebi rahatlıkla karşılayacak hayvanın bulunduğunu belirten Açıkgöz, “Ben bu sene de vatandaşımızın rahatlıkla kurbanını keseceğine inanıyorum. Çünkü burada insanlar kurbanlık alırken bir iki takside bağlayarak alabiliyor” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık