Ana Sayfa Güncel Yozgatlı Öğretmenden Açık Mektup!

Yozgatlı Öğretmenden Açık Mektup!

Yozgat'tan çok uzaklardan, Şırnak Silopi'den en derin hürmet ve saygılarımla merhabalar!

Giriş Tarihi: 14 Nisan 2014 Pazartesi 13:43
Yozgatlı Öğretmenden Açık Mektup!

Yozgat'tan çok uzaklardan, Şırnak Silopi'den en derin hürmet ve saygılarımla merhabalar!

Cudi Dağı’ndan Çamlık Tepesi’ne, Nohutlu Tepesi’ne selam ve saygılar.

İsmim Aydın Vural, Yozgat Merkez Gülyayla Köyü’ndenim. Eski ismi Dağboymul.
4 yıldır Şırnak Silopi Merkez’de bir ortaokulda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

Siz değerli büyüğümüze bu mektubu yazma amacım, hem bir Yozgatlı ağabeyimle sohbet edip hasret gidermek, hem biraz dert yanmak biraz iç dökmek.

Köyümün dağlarında mal güderek (hayvan otlatma) yetişen, azık çantasında çökelekli dürümün yanında bir de kitap götüren bir köylü çocuğuyum. Allah rahmet eylesin, Gazi Öztürk ün talebesi olma şerefini yaşayan biriyim.

Rabbim nasip etti şu an dünyanın en güzel işini yapıyorum. Öğretmenim, hem de yapılabilecek en güzel yerde Şırnak’ta.

İyi ki gelmişim buralara, iyi ki görmüşüm yurdumun bu köşesini. Ben kendimi vatansever, millî duyguları yoğun yaşayan biri sanırdım buraya gelene kadar. Halbuki buraları anlamak için, buraları gelip görmek, buralarda kalmak lazımmış onu anladım.

Buralarda vatanın ne kadar garip olduğunu gördüm, ne kadar sahipsiz; yetim bir çocuk gibi...

Batıdan gelen herkesten medet bekleyen, ilgi/alaka/şefkat/hizmet bekleyen yetim bir çocuk gibi vatan buralarda... hele de öğretmenlerden...

Bu duygu ve hislerimin bana verdiği aşk ve şevkle başladım işime, çok çalışmam gerekiyor hem de çok. Çünkü bana ihtiyacı olan çoooookk  masum yavru var öğretmen masasının önünde. Yorulmam, zaten köylü çocuğuyum ben! Utanmam; çünkü işimi yapıyorum! Emeğimi esirgeyemem çocuklarımdan  çünkü ben Yozgatlıyım.

Üstelik Silopi hiçte öyle televizyondan gördüğümüz gibi değilmiş, ne kadar da yanlış tanıtılmış buralar bize. Oysa nasılda ön yargılı gelmiştik, nasıl çekiniyorduk. Hiçte öyle olmadı. İnsanlar sofrasını açarken sana kalbini, gönlünü de açıyorlar, en saf ve temiz duygularıyla.

Vefa borcu var bu halka   buralara gelen her öğretmenin...

Bu inanç ve gayretle mesleğimin hakkını vermeye çalışan bir öğretmenim. Öğretmenliğin 40 dakikalık dersten ibaret olmadığı anlayışını yerleştirmeye çalışıyorum yaşantıma.

Özellikle son 2 yıldır biraz daha aktif çalışmaya, kalıcı eserler bırakmaya gayret ediyorum. Çalışmalarımda yerel ve bölgesel kalmayıp ulusal destekler bularak daha etkili olmasına çalışıyorum.

Geçen yıl bir akşam vakti hayalini kurduğum, resmini zihnimde çizdiğim 4 bin kitabı olan kütüphaneyi okuluma kazandırdım hamdolsun.

Çarşının en işlek noktalarında öğrencilerimle kitap okuma saatleri yapıp halkta okuma farkındalığı oluşturmaya çalışıyorum.

Batıdaki maddi durumu iyi olan tanıdıklarım vasıtasıyla öğrencilerimin ve fakir velilerimin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorum.

Silopi ye yazarların gelip genç okurlarla buluşması amacıyla okur yazar günleri tertip edip gençlerimizin vizyonunu açmaya çalışıyorum.

Kendi okulumda açtığımız kütüphanede haftada en az 600 öğrenci haftada mutlaka 1 kitap okuyor ve bu durum 2 yılda meyvesini vermeye başladı. İlçe müftülügü’nce düzenlenen kutlu doğum yarışmalarında şiir ve kompozisyon da 2 yılda 6 derece aldı öğrencilerim.

Çok şükür Silopi’de başka bir okula daha kütüphane yapmak için çalışıyorum gece gündüz. Yaklaşık 2 bin kitabımız oldu. Demirciliği boyacılığı marangozluğu tamamen kendime ait olan, alnımın terini akıttığım bir kütüphane. Bitmek üzere inşallah.

Diğer bir çalışmam da engellilere akülü sandalye kazandırmak için kampanya başlatmak oldu. Bu çalışmanın birincisi dün hayırla sonuçlandı hamdolsun ve engelli bir Silopili kardeşimizi akülü sandalyeye kavuşturduk.

Bütün bunları neden anlattım size belki merak ettiniz, belki kendimi övdüğümü düşünüp kızdınız bana. Kendimi övme düşüncem ve niyetimin olmadığını söylemek isterim. Amacım Bu yalnız Yozgatlı Öğretmen’e destek olmanız.

Çok yerden destek aldım, tebrik aldım  ama memleketimden çok az maalesef. Birçok çalışmam ulusal basına yansıdı, hatta Yozgat basını geçen yıl kütüphane çalışmama yer verdi. Lütfen siz değerli ağabeylerimin de desteklerini bekliyorum.

Yüksek müsaadelerinizle basında çıkan bazı haberlerin linklerini ve bazı fotoğrafları sizinle paylaşmak istiyorum. Belki bir hayra vesile olur. Çünkü şuna inandım ki basın ve sosyal medya çok önemli.

Değerli vaktinizi aldığım için beni bağışlayın!

Selamlar.. Saygılar!

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık