Ana Sayfa Yozgat Yozgatlı Gurbetçilerden Anlamlı Ziyaret

Yozgatlı Gurbetçilerden Anlamlı Ziyaret

Vali Abdulkadir Yazıcı, Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Hasan Çetin ve İkinci Başkan Alaeddin Kalın ve Türkiye Koordinatörü Orhan Çetin’i makamında kabul etti.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2014 Cuma 15:27
Yozgatlı Gurbetçilerden Anlamlı Ziyaret

Vali Abdulkadir Yazıcı, Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Hasan Çetin ve İkinci Başkan Alaeddin Kalın ve Türkiye Koordinatörü Orhan Çetin’i makamında kabul etti. Yazıcı,  “Yurt dışında yaşayan hemşerilerimizin birlik ve beraberlik içerisinde olmaları bizleri de mutlu etmektedir” dedi.

Yurt dışında;  özellikle de Avrupa’da çok sayıda Yozgatlının bulunduğunu hatırlatan Vali Abdulkadir Yazıcı, bunların Yozgat’la bağlarının kopmaması gerektiğini ileri sürdü. Bu istikamette tedbiren yapılabileceklerin olduğunu kaydeden Yazıcı, “Bu hemşerilerimiz orada zamanla çok sayıda dernekler kurdu. Bu dernekler bir federasyon çatısı altında birleşerek daha güçlü bir hale geldiler. Bu oldukça sevindirici bir durum. Böylelikle daha güçlü, birlik ve beraberlik içerisinde güzel işlere imza atabilmektedirler. Federasyonların da birleşerek bir konfederasyon çatısı altında birleşmeleri halinde hem yurt dışında hem de, hemşerilerimizin Yozgat’ta çok daha güzel işler yapabilme gücü ve yeteneğine kavuşacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

AMAÇ BİRLİK VE BERABERLİK

Federasyonun çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Hasan Çetin, “Bünyemizde Avrupa’nın çeşitli ülke ve şehirlerinde faaliyet gösteren 20 dernek bulunmaktadır. Öncelikli amacımız Avrupa’da yaşayan Yozgatlıların birlik ve beraberliğini sağlamak ve onların sorunları ile ilgilenmektir” dedi.

Konfederasyon kurmak istediklerini de belirten Çetin, şöyle devam etti:

“Yozgat’ımıza daha güzel hizmetler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca Yurt dışında yaşayan Türklerin aile yaşantılarının korunması, örf, adet ve geleneklerimizin gelecek nesillere aktarılması konusunda bir proje hazırlayarak Başbakanlığa bağlı Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na sunduk. Bu tür projelerle gurbetteki vatandaşlarımıza hizmet etmek istiyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık