Ana Sayfa Ekonomi Yozgatlı Çiftçiye Kötü Haber!

Yozgatlı Çiftçiye Kötü Haber!

Basınçlı sistemin sağlıklı çalışmaması nedeniyle 600 hektar alan susuz kaldı.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 23:35
Yozgatlı Çiftçiye Kötü Haber!

Yozgat'ın Yerköy ilçesi Sekili havzasındaki toplam 3 bin 125 hektar tarım alanının sulanabilmesi için DSİ tarafından hazırlanan 'Sekili Deliceırmak Islahı projesi' ile ilgili çalışmalara 2011 yılının Nisan ayında başlandı. Geçtiğimiz yıl sonunda tamamlanıp, bu yıl tarım alanlarının sulanmasına yönelik açılan sistemin bir bölümünün çalışmadığı, bu nedenle de yaklaşık 600 hektar tarım alanının sulanamadığı ileri sürüldü.

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta daha az su ile daha fazla tarım alanının sulanması amacıyla devreye sokulan 'kapalı devre basınçlı sulama' sisteminin sağlıklı çalışmaması çiftçiyi perişan etti.

SİSTEM ÇALIŞMIYOR SUYA

BAKMAKLA YETİNİYORUZ

Sekili Köyü Muhtarı Sabit Avcı, sistemin açık kanallardan gelen suyun, kapalı devre tünellerine dolup, tarım alanlarına ulaştıktan sonra yağmurlama ve damlama sistemiyle alanın sulanmasıyla çalıştığını söyledi.

Bu yıl bölgede ilk kez kullanıma açılan sistemin kod farkına bağlı olarak açık kanaldan kapalı devre tünellerine suyun girmemesi sonucu çalışmadığını kaydeden Muhtar Avcı, Su akıyor ama sistem çalışmadığı için sadece suyun akışını izliyoruz. Yasak olmasına rağmen, açık kanal suyunun önünü kesiyoruz, kapalı devre sistemine suyun girmesini sağlıyoruz, ama buna rağmen iki tünel sonrasına su ulaşmıyor” dedi. Konuyla ilgili muhatap bulamamaktan da yakınan muhtar Avcı, çiftçinin sistemi kullanamamasına karşın Sulama Birliği'ne dekar başına 20 lira sulama ücreti ödediğini, sorunun biran önce giderilmesini beklediklerini kaydetti.

‘AÇIK KANALI KULLANIYORUZ’

Bölge çiftçilerinden Yaşar Keloğlu, kapalı devre sistem bulunmasına karşın tarlasını açık kanaldan su almak suretiyle sulamaya çalıştığını ifade etti. Çiftçi Remzi Bacanak ise, sulama kanalının hemen yanı başında bulunan ekili alanların yeterli ve zamanında sulanamaması nedeniyle yandığını ileri sürdü. Çiftçi Sait Gök de, bu yıl yağışların olması nedeniyle fazla zarar görmediklerini, ancak sistemin aksaklıklarının giderilmemesi durumunda önümüzdeki yıllarda zararın çok büyük olabileceğine dikkat çekti.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, kendisine iletilen konunun incelenmesi konusunda ilgili birimleri uyardığını söyledi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Şefaatli’ye fabrika müjdesi! İmzalar atıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık