Ana Sayfa Ekonomi Yozgatlı Çiftçiler Aman Dikkat!

Yozgatlı Çiftçiler Aman Dikkat!

Tarım sigortasında arpa ve buğday bitkisinin sigortalama dönemi yarın sona eriyor. Tarım sigortasıyla, buğday ve arpada yangın, dolu, sel baskını, fırtına sebebi ile deprem ve heyelan neticesi oluşan verim kayıplarını karşılanıyor.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2014 Çarşamba 21:44
Yozgatlı Çiftçiler Aman Dikkat!


Ürünlerini sigortalatmak isteyen çiftçileri uyarılarda bulunan Yozgat Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Seyit Yılmaz, arpa ve buğday bitkisinin sigortalama döneminin yarın sona erdiğini söyledi. Yılmaz, konuya ilişkin şunları söyledi:

 "Tarsim ürün sigortası arpa ve buğday bitkisinde sigorta son kabul tarihi 25 Nisan 2014'tür. Bu tarihten sonra poliçe bedeli 3 bin TL'ye kadar olan poliçeler tanzim edilebilinmektedir. 3 bin TL üzerindeki poliçeler ise yetki onaya Tarsim tarafından uygun olması halinde tanzim edilen poliçeler onaylanmaktadır. Aksi takdirde tarım sigortası yapılamamaktadır.

Tarım sigortası, buğday ve arpada yangın, dolu, sel baskını, fırtına sebebi ile (rüzgarın saatteki hızı 65 kilometreyi geçmesi gerekir), deprem ve heyelan neticesi oluşan verim kayıplarını karşılar. Bir dekar buğday sigortası için ortalama çiftçinin ödeyeceği miktar 3-3,5 TL arasındadır. Onay sürecindeki sıkıntıların yaşanmaması için çiftçilerimizin tarım sigortası poliçelerinin yarına kadar yaptırmaları gerekmektedir. Çiftçimiz sigorta ile ürününü yangın, dolu, sel baskını gibi doğa olaylarına karşı garanti altına almış oluyor."

Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ise yaptığı duyuruda, Aspir bitkisinin sigortalama süresinin 16 Nisan 2014 olduğunu bildirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık