Ana Sayfa Güncel Yozgat'ın nüfusu arttı mı, azaldı mı?

Yozgat'ın nüfusu arttı mı, azaldı mı?

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, İl genel nüfusun bir önceki yıla göre Bin 601 kişi artarak 421 Bin 41 olarak belirlendiğini belirterek, nüfus artışının son yıllarda şehre yapılan yatırım ve hizmetlerden kaynaklandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 2 Şubat 2017 Perşembe 15:36
Yozgat'ın nüfusu arttı mı, azaldı mı?

 Arslan, “İlimiz nüfusunun artması beni fazlasıyla mutlu etmiştir. Altyapı ve hizmet yatırımlarımız nüfus artışını tetikleyecektir. Üniversitemizin daha da gelişmesi, yaşam standartlarının daha uygun hale gelmesi, şehrimizin nüfus artışının devam etmesini sağlayacak unsurlardır” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de ikamet eden nüfus 201 6 yılında bir önceki yıla göre 1 milyon 73 bin 818 kişi arttı. Türkiye nüfusu 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle 79 milyon 814 bin 871 kişi oldu. T

ÜİK verilerine göre 2015 yılında 419 bin 440 olan Yozgat nüfusu, 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle binde 3.8’lik oranla 421 bin 041 kişiye yükseldi. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, yaptığı açıklamada, daha önceki yıllarda bazıları tarafından “Yozgat sürekli göç veriyor” diye çeşitli spekülasyonlar yapıldığını 2015-2016 yılları TUİK verilerine göre şehrin nüfusunda Bin 601 kişilik bir artışın yaşandığını vurguladı.

ÇOK CİDDİ YATIRIMLAR YAPILDI YAPILIYOR

 Başkan Arslan, “Şehrimizde yapılan ve yapımı devam eden ciddi yatırımlar var. Önceki yıl ile geçen yıl arasında Yozgat nüfusunda önemli ölçüde artış meydana geldi. Bu bana göre yapılan yatırımlar ve hizmetlerden kaynaklanmaktadır. İlimiz nüfusunun artması beni fazlasıyla mutlu etmiştir. Bu kapsamda yapılan altyapı ve hizmet yatırımları nüfus artışını devam ettireceğini düşünüyorum. Üniversitemizin daha da gelişmesi, sosyal alanların artırılması yaşam standartlarının daha uygun hale gelmesi şehrimiz nüfus artışının devam etmesini sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 1.601 KİŞİ ÇOĞALDIK

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2016 sonuçlarına göre, geçtiğimiz yıl -30,8’lik nüfus kaybıyla, Bayburt, Ardahan, Çankırı ve Kars’ın önünde açık ara Türkiye Birincisi olan Yozgat, bu yıl bu unvanı Tunceli’ye terketti. Yozgat’ın 3,8’lik büyüme ile 16’ncı sıraya gerilediği listede, Tunceli yüzde -46,2 ile birinci, Hakkari, yüzde -40,1 ile ikinci, Şırnak yüzde -13,1 ile üçüncü sırada bulunuyor. Liste, Ardahan, Ağrı, Muş, Edirne, Artvin, Erzurum, Mardin, Kilis, Iğdır, Bitlis, Zonguldak, Van ve Yozgat diye uzuyor. Yozgat nüfusu bir önceki yıla nazaran bin 601 kişi çoğaldı. İl ve ilçe merkezlerine toplam 5 bin 460 kişi gelirken, belde ve köylerden toplam 3 bin 859 kişi ayrıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık