Ana Sayfa Güncel Yozgat’ın biyolojik çeşitlilik haritası çıkartılıyor

Yozgat’ın biyolojik çeşitlilik haritası çıkartılıyor

Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalışması Yozgat’ta da başladı.  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez, “Bu sene hem literatür çalışması, hem de ufak tefek bazı bölgelerde memeli ve kanatlı envanter araştırması yapıldı.

Giriş Tarihi: 19 Ocak 2017 Perşembe 13:40
Yozgat’ın biyolojik çeşitlilik haritası çıkartılıyor

Bu çalışma 2018 yılının Ağustos ayına kadar devam edecek. Bütün türlerimizin koordinatlı olarak yerlerini belirleyeceğiz. Ne kadar bitki ve hayvan türü varsa bu çalışmayla ortaya çıkacak” dedi.

Orman Su işleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalışması’na Yozgat’ta da başlanıldı.

 Yozgat il genelinde 2018 yılı Ağustos ayına kadar gerçekleştirilecek Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalışması sonrasında kentin biyolojik çeşitlilik haritası ortaya çıkarılacak. Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalışmaları; damarlı bitkiler, memeli hayvanlar, kuşlar, balıklar, sürüngenler, tohumsuz bitkiler ve omurgasız hayvanlar için yapılacak.

 Orman Su işleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ülke çapında başlatılan projenin Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir çalışma olduğunu dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez, Türkiye’de ne kadar bitki ve hayvan türü varsa bu çalışmayla belirleneceğini aktardı.

1,5 YILLIK BİR ÇALIŞMA

 Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalışması’na Yozgat’ta da başlanıldığını söyleyen Eğilmez, “Bu sene hem literatür çalışması yapıldı hem de ufak tefek bazı bölgelerde memeli ve kanatlı envanter araştırması yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bu çalışma 2018 yılının Ağustos ayına kadar devam edecek. Bütün türlerimizin koordinatlı olarak yerlerini belirleyeceğiz” dedi. 2014 yılı içerisinde Yozgat Çamlığı Milli Parkı’nda sadece bitkiler üzerinde ve Milli Park üzerinde bir çalışma yapmıştık. Şu anda Milli Parkta dahil olmak üzere Yozgat’ın tamamında bir çalışma yapılıyor. Bütün türlerimizin yerleri, nerelerde görüldükleri belirlenecek. Bu çalışmamız bitki ve hayvan belirleme çalışması olup onları geleceğe taşımakta, korumakta ve kullanmakta çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü bilmediğiniz mülkü kullanamazsınız önce bileceksiniz ki sonra bunları koruyalım ve geleceğe taşıyalım” şeklinde konuştu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yozgatlı gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yozgatlı gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık