Ana Sayfa Kültür Sanat Yozgat’ın arabaşısına Konya sahip çıktı!

Yozgat’ın arabaşısına Konya sahip çıktı!

Ülke genelinde Yozgat merkezli bir tat olarak bilindiği ve kabul edildiği halde, Konya bu yaygın görüşün aksine girişimlerle dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2017 Pazar 23:10
Yozgat’ın arabaşısına Konya sahip çıktı!

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları çerçevesinde hazırlanan yemek sınıflarında, soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez lezzeti olan arabaşı çorbası yapımının, “Konya’nın geleneksel lezzetleri yaşatılmaya devam ediyor” sloganı eşliğinde, usta aşçılar tarafından öğretildiğine ilişkin haberler, yerel ve ulusal ajanslarda sık sık yer buluyor.

KONYA’NIN GELENEKSEL LEZZETİ İDDİASINDALAR

Habere göre, KOMEK Bosna Hersek Sadrettin Kütükcü Kurs Merkezi Yemek Kursu’nda, Arabaşı çorbasının ve hamurunun yapılışından nasıl yenmesi gerektiğine kadar detaylarını öğrenen kursiyerler, Konya’da kış gecelerinin vazgeçilmezi olan çorbayı evde yaparak yakınlarına ikram edeceklerini belirtiyor. “Özellikle soğuk gecelerde dost ve akrabaların bir araya gelmesine vesile olan, lezzetiyle insanın içini ısıtan arabaşı çorbası, Konya’da önemli bir gelenek olarak yaşatılmaya devam ediyor” deniliyor.

Google News'de takip et

YORUMLAR
  • yorum2017-01-09 16:36:46Konyalı

    Yozgat candır. Fakat arabaşı çorbası, hamuru da dahil, hemen hemen aynı şekilde (tek fark sanırım hamurun kalınlığı, Konya'da biraz daha ince olur) uzuuun yıllardır Konyada da yapılır, yenir. "Kar düşer düşmez arabaşını dökün" denir mesela. Velhasıl polemiğe girmeye gerek yok. Yozgat da Konya da işi usulüne göre yaptıktan sonra her iki şehirde de gönül rahatlığıyla yenilebilir :))

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat turizmi masaya yatırıldı! Yol haritası çıkartıldı

Yozgat turizmi masaya yatırıldı! Yol haritası çıkartıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık