Ana Sayfa Eğitim Yozgat'ı şok eden tablo! Maalesef durum bu..

Yozgat'ı şok eden tablo! Maalesef durum bu..

Harita üzerinde Yozgat, Anadolu’nun ortasında tam anlamıyla çıban gibi kaldı.

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma 22:19
Yozgat'ı şok eden tablo! Maalesef durum bu..

Yozgat insanının kitap okumadığı gerçeği bir kez daha tescillenmiş oldu.

YOZGAT OKUMUYOR!

Onlayn kitap satış sitesi İdefix tarafından çıkartılan Türkiye'nin il il, bölge bölge okuma haritasında Yozgat insanının kitap okumadığı gerçeği bir kez daha tescillenmiş oldu. Yapılan onca fuarlara, tanıtımlara, baskı üstüne baskı yapan kitaplara rağmen okuma oranı artış göstermeyen Yozgat, Anadolu’nun ortasında tam anlamıyla çıban gibi kaldı. 
Batı'dan Doğu'ya doğru gidildikçe okuma oranındaki gösterge de değişkenlik gösteriyor. Onlayn kitap satış sitesi İdefix, yaptığı araştırma sonucunda Türkiye'nin il il, bölge bölge okuma haritasını çıkarttı.

İLLERİN OKUMA ORANLARI

Kitap tutkunlarının idefix.com üzerinden son 6 ayda gerçekleştirdikleri siparişler göz önüne alınarak hazırlanan okuma listesi, Türkiye’nin detaylı okuma haritasını ortaya çıkarıyor. İl il okuma oranları, bölge ve şehirlerin okuma sıralaması ve farklı şehirlerdeki okuyucuların daha çok hangi yazarları seçtiği gibi bilgilere bu kapsamlı çalışma sayesinde kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Türkiye'nin bölge bölge kitap okuma haritası

 

ANKARA BİRİNCİ SIRADA

İdefix Türkiye okuma endeksi; (bir şehre satılan kitap sayısı/ son altı ayda satılan kitap adedi), (Şehrin nüfusu / Türkiye Nüfusu) hesaplaması ile elde ediliyor. Bu sayede gerçekçi ve kapsamlı bir okuma haritası çıkarabilmek mümkün oluyor. Şehirlerin toplam sıralama içerisindeki yeri ve okuma alışkanlıkları da harita üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.

Okuma endeksi sonucunda 2,08 okuma endeksi ile Ankara, Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri listesinde başı çekiyor. Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Listenin 3. sırasında ise 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir bulunuyor. İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer alıyor.

ANADOLU’NUN EN  KÖTÜSÜ YOZGAT VE NİĞDE

Ege, Marmara, Akdeniz Bölgeleri ve Anadolu Bölgesinin batı bölümü en çok kitap okuyan yerler olarak dikkat çekiyor. İç Anadolu Bölgesinin belli bölümleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’daki şehirlerin önemli bir kısmı daha az kitap okuyor. Bu bölümde bulunan Şanlıurfa, Yozgat, Diyarbakır ve Siirt gibi illerin büyük bir çoğunluğu okuma endeksi anlamında diğer şehirlerin altında kalıyor. Yozgat ve Niğde’nin okuma oranlarının düşüklüğü ise gözlerden kaçmıyor. Onca çabaya, onca çağrıya rağmen ortaya çıkan bu tablo eğitimdeki başarısızlığımızın nedenlerini de ortaya koymak için yeterli oluyor. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık