Ana Sayfa Ekonomi Yozgat'a yeniden yeşil ışık yakıldı

Yozgat'a yeniden yeşil ışık yakıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onca ısrara ve çabaya rağmen hakkı verilmeyen Yozgat'a hayvancılık OSB konusunda yeni bir ışık yaktı.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2018 Çarşamba 11:43
Yozgat'a yeniden yeşil ışık yakıldı

Yozgat basınının, TSO Başkanı Metin Özışık’ın onca çabasına rağmen siyasilerin sahip çıkmaması ve kamuoyunun oluşmaması nedeniyle zamanın Tarım Bakanı Mehdi Eker tarafından elimizden alınan Organize hayvancılık bölgesi için yeni bir ışık doğdu. Sorgun’a kurulacak olan Veterinerlik Fakültesinin kurulduğu Sorgun’a entegre bir şekilde çalışacak OSB’nin kurulması halinde Yozgat hayvancılıkta eskilerde olduğu gibi söz sahibi illerden biri olacak. 

Tarım ve hayvancılık şehri olmasına rağmen yeterince üretim yapamayan ve dışarıya bağımlı olan Yozgat’ın hak ettiği konuma gelmesi için önemli projelerden biri olan Organize hayvancılık bölgesi Cumhurbaşkanı tarafından dillendirildi.

EKER MEMLEKETİNE GÖTÜRMÜŞTÜ

Zamanın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık’ın üzerinde hassasiyetle durduğu, hatta proje hazırlatıp, ilgili bakanlığa gönderdiği proje uyduruk bahanelerle iptal edilmiş ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, hayvan hareketleri yoğun olmasına ve hastalık riski yüksek olmasına rağmen İhtisas hayvancılık bölgesini kendi ili Diyarbakır’a götürmeyi başardı. Yozgatlı siyasilerin sahip çıkmadığı 155 işletme biyogaz tesisleri, yem fabrikalarını kapsayan projenin 10 bin kişiye istihdam sağlaması hedefleniyordu.

YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İl Kongresine katılmak için geldiği Yozgat’ta konuya ilişkin yaptığı açıklama herkesi heyecanlandırdı. Nüfusunun büyük bölümü tarım ve hayvancılıkla geçinmesine rağmen bu konuda ülkede bir türlü söz sahibi olamayan Yozgat’ı yeniden şahlandırması beklenilen hayvancılık ihtisas OSB’nin Sorgun’a kurulan Veterinerlik fakültesi ile entegre olması amaçlanıyor. Henüz projesi bulunmayan hayvancılık OSB bölge çiftçisinin de hem ekonomik, hem de Pazar açısından çok daha fazla rahatlamasını sağlayacak.

ATILIM BEKLİYORUZ

Hatırlanacağı üzere Yozgat’a fazla müjde vermeyen ancak yapılmayanları da söylemekten çekinmeyen Cumhurbaşkanı, “Bugün Türkiye, hayvancılık meselesinin çözümünü tartışıyor. Halbuki çözüm burada, Yozgat'ta. Gözümüzün önünde duruyor. Yozgat'ın arazisinin niteliği de insanının becerisi de bu sorunu çözmeye ziyadesiyle uygundur. Veterinerlik Fakültesinin kurulduğu Sorgun'a burayla entegre şekilde çalışacak bir hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB) kurulması düşünülebilir. Bakanlığımız havacılık konusunda çok ciddi teşvikler veriyor. Şayet bu teşvikleri kullanma konusunda kendisine zorluk çıkartıldığını, kayırma yapıldığını düşünen varsa hemen valimize gitsin, milletvekillerimize gitsin, bakanımıza gitsin, hiç olmadı bize gelsin."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık