Ana Sayfa Yaşam Yozgat'a gelen tandır kebabı yemeden gitmiyor

Yozgat'a gelen tandır kebabı yemeden gitmiyor

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Yozgat’ın da kendine has yöresel lezzetleri bulunuyor. Zengin bir mutfak kültürüne sahip Yozgat’ta testi kebabı, arabaşı, parmak çörek ve kuzu tandır kebabı Yozgat yöresine ati lezzetler arasında yer alıyor.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2016 Cuma 09:02
Yozgat'a gelen tandır kebabı yemeden gitmiyor

 Yozgat´a farklı amaçlarla gelen misafirler Yozgat’ın yöresel damak tatlarından birisi olan ´Tandır Kebabı’nı tatmadan gitmiyor.

Yozgat yöresine ait önemli lezzetler arasında yer alan kuzu tandır kebabı şehre gelen misafirlerin de en fazla rağbet ettiği damak tatları arasında bulunuyor.

KUZU ETİNDEN ÖZEL YAPILIYOR

 Kuzu tandır kebabının yapılışını anlatan işletme sahibi Sinan Tokat, “Kebap için alınan kuzu eti bir gün önceden tuzlanıp dinlenmeye bırakılır. Bir gün dinlenen kuzu eti daha sonra özel olarak hazırlanan tandır ocağında iki taraflı yanan ateşin ortasına şişlere takılarak yarım saat pişmeye bırakılır. Yaklaşık yarım saat içinde et parçaları sağ ve soldan aldıkları ısı ile kızarır. Bu et parçaları daha sonra tandırdan çıkarılır. Domatesler ve biberler ayrı pişirilir. Pişmiş ve mükemmel bir kıvama sahip olan kuzu eti, pide ekmeği ile servis edilir. İsteğe göre karabiber eklenir. Domates, biber ve kuru soğandan oluşan tabakta, doğranmış pidelerle servis yapılır” dedi.

 YOZGAT’A GELEN TATMADAN GİTMİYOR

 Tokat, “Tandır kebabının özelliği kuzu etinden yapılmasıdır. Tamamen tandır ocağında kor ateşte pişirilerek servise hazırlanır. Yozgat’ın en güzel lezzetlerinden bir tanesi tandır kebabıdır. Biz kuzuları kendi çiftliğimiz de yetiştiriyoruz. Süt kuzusundan pişirerek servise hazırlıyoruz. Tat maya değer bir lezzettir. Yozgat’a gelen misafirlerimiz özellikle bizi tercih ediyor. Yozgatlı olup da dışarı da kalan bütün Yozgatlı hemşerilerimizi de bekliyoruz. Tandır kebabını, süt kuzusundan tatmalarını tavsiye ediyoruz. Günde 200 porsiyon satıyoruz ve 120 gramını 20 liraya satıyoruz” şeklinde konuştu. Tandır kebabının tatmaya değer olduğunu söyleyen Mustafa Fidan isimli bir vatandaş ise “Tandır gayet güzel herkesin yemesini tavsiye ederim. Tandır kebabı Yozgat’ın yöresel bir yemeğidir. Yapanların eline sağlık. Tadılmaya değer bir yemektir. Herkese tavsiye ederim. Türkiye’deki bütün dostlar gelsin Yozgat’ta tandırı yesinler. Gelenler burada önce tandır kebabını sonra testi kebabını denesinler” ifadelerine yer verdi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgatlı Gazi Muammer Ceylan acılarını böyle unutuyor

Yozgatlı Gazi Muammer Ceylan acılarını böyle unutuyor

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık