Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Zabıtalar Göz Açtırmıyor!

Yozgat'ta Zabıtalar Göz Açtırmıyor!

İşletme sahiplerine uymaları gereken kurallar hatırlatıldı.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 23:36
Yozgat'ta Zabıtalar Göz Açtırmıyor!

Yozgat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Ramazan öncesi fırınlarda ve lokantalarda gıda denetimlerini sıklaştırarak hijyen ve ruhsat denetimi yaptı. Eksiği olan işletmelere uyarı yaprak süre veren ekipler, ramazan ekmeği üretim yönetmeliği hakkında da işyerlerine bilgi aktardı.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Belediye Zabıta ekipleri fırın ve gıda satan işyerlerine yönelik denetimlerine hız verdi.

KURALLAR HATIRLATILDI

Ekmek üretimi yapan fırınları denetim altına alan Yozgat Belediyesi zabıta ekipleri, ruhsat ve hijyen açısından iş yerlerini kontrol etti. Ekipler, il sınırları içerisinde faaliyet gösteren fırınları denetleyerek, gerek ruhsat gerekse hijyenlerini gözden geçirdi. Eksiği olan işletmelere uyarı yapılarak süre verilirken, süre dolduğunda eksiklik giderilmemesi durumunda yasal müeyyideler uygulandığını ifade ederek cezai işlem uyguladıklarını bildirdiler. Zabıta ekipleri ramazan ekmeği üretim yönetmeliği hakkında da işyerlerine bilgi vererek kurallara uymayanları denetim altında tutacağını dile getirdi.

HİJYEN SERTİFİKASI

ZORUNLULUĞU VAR

Zabıta Müdürü Musa Baran, “Bilindiği gibi mübarek Ramazan ayı yaklaştığı için halkımızın da sağlığı ön planda gelmektedir. Ekiplerimizle birlikte gıda ile iştigal eden işyerlerimizin denetimlerini yapıyoruz. Önemli olan burada halkımızın sağlığıdır. Halkın sağlığı ile oynamak ve parayı sağlıktan öte tutmak bizim için kırmızı çizgidir. Onu yapan esnafımızla karşılaşmadık. Karşılaştığımızda ise kanunlar çerçevesinde gereğini yapıyoruz.

Ayrıca bilindiği gibi hijyen eğitimi kanunen çıktı. Gıda ile uğraşan esnaflar ve işyerleri gıda hijyen sertifikası alması gerekmektedir. 5 Temmuz tarihinde bitiyor. Hijyen belgelerini alan işyerlerimize teşekkür ediyorum. Mağdur olmamaları için almayan işyeri sahiplerinin almasını istiyoruz. Bu yıl hurma satış yerleri Büyük Camii yanındaki alana aldık. Çünkü caminin önünde cenaze olduğunda trafik karmaşası yaşanıyordu. Cuma gününden itibaren tezgâhlarımız açılacak” dedi.

ŞİKAYETLERİ ZABITAYA BİLDİRİN

Yozgat Belediyesi Zabıta Müdürü Musa Baran, "Ramazana bir gün kala daha önce denetimlerimizi yapıyorduk ama Ramazanın ayrı bir özelliği var. Ramazan pideleri dediğimiz o konuda denetimlerimizi sürdürdük. Ramazana has değil diğer günlerde de fırınlarla alakalı herhangi bir sıkıntıları olursa bizzat zabıtayı 153’ü arayarak şikayetlerini bildirsinler. Biz her zaman ramazan boyunca da gezici ekiplerimiz olacak sabaha kadar her zaman şikayetleri değerlendireceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık