Ana Sayfa Güncel Yozgat'ta Yeni Çeltek Ne Alemde?

Yozgat'ta Yeni Çeltek Ne Alemde?

Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Osman Coşkun, kurama bağlı tüm işletmelerde “İş Sağlığı ve Güvenliği” konusunda seferberlik ilan ettiklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 09:29
Yozgat'ta Yeni Çeltek Ne Alemde?
Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Osman Coşkun, kurama bağlı tüm işletmelerde “İş Sağlığı ve Güvenliği” konusunda seferberlik ilan ettiklerini bildirdi. Madenlerin yeryüzüne çıkartılırken günümüz teknolojisi kullanarak bir problem yaşanmadan ekonomiye kazandırılmasını hedeflediklerini belirten Coşkun, “Milletimizi derinden üzen Soma faciasından ders çıkarıp en ufak bir olumsuzluk yaşanmaması için Yeni Çeltek bünyesinde seferberlik ilan etmiş durumdayız. Her noktayı gözden geçirip, tüm ihtimallere karşı güvenlik çalışmalarını tespit ediyoruz” dedi.

Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Osman Coşkun, Manisa’nın Soma İlçesi’nde trafo patlaması nedeni ile meydana gelen, 301 işçinin hayatını kaybettiği kazanın ardından Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri’ne bağlı Sorgun İşletmesi’ni ziyaret etti. Burada kurum yöneticileri ile toplantı düzenleyen Coşkun, daha sonra maden sahasında incelemelerde bulunarak, işçilerle görüştü.

Türkiye’nin devlete ait 60 yıllık maden işletmesi olan Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı işletmelerde periyodik olarak ziyaret ve denetimler yaptığını ileri süren Coşkun; “Bize bağlı işletmeleri periyodik olarak ziyaret ediyor, denetimler yapıyoruz, yapılan çalışmaları takip ediyoruz. Gördüğümüz bir takım eksiklikler olursa da onu yönetici, müdür arkadaşlarla paylaşıp gidermeye çalışıyoruz. Talepleri doğrultusunda yapılabilir çalışma varsa onları hayata geçiriyoruz” dedi.

-TÜM TEDBİRLERİ ALDIK

Coşkun, Yeni Çeltek’e bağlı işletmelerde bir olumsuzluk yaşanmaması için tüm tedbirlerin alınarak, kontrollerin yapıldığını söyledi. İşletmelere yaptığı periyodik ziyaretler sırasında yöneticilerle yaşanabilecek hadiseler karşısında uygulanacak yolların da masaya yatırıldığına dikkat çeken Coşkun, şunları anlattı: “Tüm işçilerimizin iş güvenliği ile ilgili gerekli eğitimleri almalarını sağlıyoruz. Bu eğitimlerde yaşanabilecek bir hadisede kimin nerede ne yapacağı önceden belirleniyor. Bunların eğitimlerle tamamlanması amacıyla ziyaretler, birebir görüşmeler yapıyor, incelemelerde bulunuyoruz.

-YENİ ÇELTEK’TE DE YAŞANDI

Yaklaşık 60 yıllık tarihi bulunan Yeni Çeltek Kömür İşletmesi’nde de geçmişte maden kazaları yaşandı ama artık günümüzde teknolojik olarak alınması gerekli tüm önlemleri alıp, en ufak bir olumsuzluğun yaşanmaması için kapıdaki güvenlik görevlisinden en yukarıdaki yönetim kurulu başkanına kadar herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor.

Yeni Çeltek Sorgun İşletmesi bünyesinde 24 saat hazır kıta görev yapan bir tahliye ekibimiz vardır. Bu ekip, öncelikle kendi işletmemiz olmak üzere 50 kilometre mesafede yaşanabilecek olumsuzluğa gerekli müdahalede bulunabilecek eğitim ve donanıma sahip bulunmaktadır.

-SEFERBERLİK ZAMANI

Milletimizi, hepimizi derinden üzen Soma’da yaşanan o faciadan ders çıkarıp en ufak bir olumsuzluk yaşanmaması için Yeni Çeltek bünyesinde seferberlik ilan etmiş durumdayız. Olumsuzluklara karşı her noktayı gözden geçirip, tüm ihtimallere karşı hazırlıklıyız. İşletmelerimizde olumsuzluk yaşandığı takdirde sorumluluğun öncelikle üst yönetime, yöneticilere düştüğünün bilinci ile hareket ediyoruz. Yeni Çeltek yöneticileri olarak tüm çalışanların işçi sağlığı ve iş güvenliğini tesis etmek için çalışıyoruz.”

Yeni Çeltek’in şirket yapısı hakkında da bilgi veren Coşkun, açıklamalarını şöyle tamamladı:

-ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ

 “Yeni Çeltek her ne kadar özel bir şirket olsa da ortakları itibari ile kamu şirketidir. Ortakları TKİ, KİAŞ, Merzifon Belediyesi, Amasya Belediyesi, Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifinin ortakları olduğu, önemli bir şirket, tecrübeleri ve birikimleri olan bir şirket. Bütün bu tecrübelerden, birikimlerden de faydalanılarak hem kendisine hem de çevresine işçi sağlığı, iş güvenliği açısından faydalı olan, örnek olan bir şirket olması için bütün gayretimiz. En ufak bir işçimizin ayağına taş değmesin gayretiyle çalışıyoruz.

Kara elmasın yeryüzüne çıkartılarak ekonomiye kazandırılması için, enerji olarak, yakıt olarak, sanayide kullanılarak, ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması için son derece önemli olduğunu biliyoruz. Madenlerin yeryüzüne çıkarılırken günümüz teknolojisi kullanarak en ufak bir problem yaşanmadan bu madenlerin ekonomiye kazandırılması bizim hedefimiz.”

Sorgun İşletmesi maden sahasında işçilerle sohbet edip, başsağlığı dileyen Coşkun’a İşletme Müdürü Halil İbrahim Akyel ve Havza Madencilik Sahibi Reşit Alkan eşlik etti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık