Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı

Yozgat'ta TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, ‘’Bugün bizlerde Kadışehri ilçemizde bulunan 7 ortaokul tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK destekli projenin ürünleri, eserleri görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2014 Cuma 18:10
Yozgat'ta TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı
Kurdele kesimi sonrasında sergiyi gezen ve öğrencilerden projeleri hakkında bilgiler alan Vali Yazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan protokol kapsamında ortaokul ve liselerde bilim kültürünün geliştirilmesi, bilim ve teknoloji konularında farkındalık oluşturulması ve bilim kültürünün tabana yayılması amacıyla ülke genelinde belirlenen ortaokul ve liselerde Bilim Fuarları düzenlendiğini kaydetti.


Vali Yazıcı,  konuşmasının devamında, eğitim çekirdekten başladığını uzun zaman dilimi içerisinde mesafe alındığını belirterek, ‘’Bu çocuklarımızda ortaokul çocuğu olmalarına rağmen çok güzel projeler hazırlamışlar. Birçoğu ilk kez gördüğümüz eserleri düşünmüş. Okullarında ve ilçe merkezinde sergiledikleri bu eserleri bir kez de şehir merkezinde sergilemek istediler. Bizde rekabeti artırma noktasında, iyi uygulamaların burada görülmesi noktasında yardımcı olduk. Burası ilime, bilime, üreticiliğe merak duyan insanların, öğrencilerin de gelip görmesi gereken bir ortam. Son derece hoşumuza gitti. Ufkumuzu açıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakam Ali Doğan ise fuarın açılışına katılan başta Vali Abdulkadir Yazıcı olmak üzere herkese teşekkür ederken, “Bu çok uzun soluklu bir projenin ürünü. TÜBİTAK desteği ile her okulumuza yaklaşık 5 bin liralık bir destek sunuldu. Bu desteklerle öğrencilerimiz burada görmüş olduğunuz ürünleri oluşturdular. İlçemizde buna benzer yaklaşık 250 eser vardı. İlk olarak okullarımızda bu ürünleri sergiledik. Daha sonra ilçe merkezinde daraltılmış bir sergi yaptık. Son olarak sayıyı 30’a düşürerek en iyi eserlerimizi Yozgat’a getirdik. Bu projenin amacı çocuklarımıza fen bilimlerini sevdirmek, fen bilimlerine olan ilgiyi artırmak ve onların üretken ruhunu harekete geçirmek” şeklinde konuştu.

Şehit Adem Canpolat Ortaokulu, Halıköy Ortaokulu, Ovacık Ortaokulu, Gümüşsu Ortaokulu, Örencik Ortaokulu, Kabalı Ortaokulu ve İmam-Hatip Ortaokulu öğrencilerinin eserlerinin sergilendiği fuarın açılışına Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Metin Durgun, Vali Yardımcıları Kemal Şahin, Yavuz Güner, Adnan Daldal, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İl Genel Meclisi Başkanı Halil Şahbaz, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat’ta 400 ihtiyaç sahibi çocuğa kışlık kıyafet yardımı yapıldı

Yozgat’ta 400 ihtiyaç sahibi çocuğa kışlık kıyafet yardımı yapıldı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık