Ana Sayfa Ekonomi Yozgat'ta Tarım Hayvancılık Fuarı Açıldı

Yozgat'ta Tarım Hayvancılık Fuarı Açıldı

Kent Park Kapalı Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Vali Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Alay Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Kobi Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Tokat ve çok sayıda davetli katıldı.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2014 Perşembe 10:51
Yozgat'ta Tarım Hayvancılık Fuarı Açıldı

24-27 Nisan tarihleri arasında ziyaretçi kabul edecek fuar için konuşan Vali Abdulkadir Yazıcı, tarım, sektörünün insanlar için gerekli gıdaları karşılayan, sanayi kesimine ham madde sağlayan, nüfusun önemli bir bölümünü istihdam eden ve ülke ekonomisine önemli katkısından dolayı stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. TSO Başkanı Metin Özışık’ın yeni bir fuar alanına ihtiyaç duyulduğunu ifade etmesi ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Kazım Arslan, “niyetim, kurumlarla koordinasyon halinde Yozgat’a inşallah çok fonksiyonlu bir fuar alanı kavuşturmaktır. Sadece tarım ve hayvancılıkta değil başka sektörlerde de bu manada öncü olmasını istiyoruz” diye mukabelede bulundu.

 

Kent Park Kapalı Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Vali Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Alay Komutanı Albay Recep Yalçınkaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Kobi Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Tokat ve çok sayıda davetli katıldı.

İlk konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, yeni ve daha geniş bir fuar alanına ihtiyaç duyulduğunu ileri sürdü. Fuar alanlarının yılda bir kez değerlendirildiği için iyi bir yatırım görülmediğini ifade eden Özışık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu fuar alını senede bir kere kullanıldığı için belki atıl kalabilir. Tarım ve hayvancılık sektörünün 12 ay kullanabileceği, Kalkınma Ajansı’ndan proje karşılığı yaptırabileceğimizi düşünüyoruz. Sayın Valimizin, Belediye Başkanımızın ve İl Genel Meclisi Başkanımızın da destek vereceğine inanıyorum. İnşallah Yozgat önümüzdeki sene fuar alanı dışında da tarım ve hayvancılık sektöründe kullanabileceği bir alana sahip olur. Türkiye’nin en büyük tarım fuarları Bursa’da yapılıyor. Onlardan daha büyük tarım ve hayvancılık fuarı gerçekleştiririz inancındayım. Hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.”

BAŞKAN ARSLAN YENİ BİR FUAR ALANI SÖZÜ VERDİ

Fuarı önemsediğini ve katılımın her geçen gün arttığını görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Kazım Arslan ise, ”Fuar bugün çok büyük bir firma ve ziyaretçi kapasitesine ulaşmış bulunmaktadır. Bu Yozgat’ımız için büyük bir önem arz ediyor. Yozgat’ımızın kabuğunu kırması lazım, her yönüyle ciddi manada bir şehir kimliğinin, kent kimliğinin oluşması lazım. Bu fuarı da bu bakımından önemsiyorum” dedi.

Belediye Başkanı Kazım Aslan, şunları söyledi:

“Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın Yozgat’ımız için inşallah hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Daha önceki fuarların hepsine katıldım. Fuarlara katılım giderek artıyor. Fuar bugün çok büyük bir firma ve ziyaretçi kapasitesine ulaşmış bulunmaktadır. Bu Yozgat’ımız için son derece büyük bir önem arzediyor. Yozgat’ımızın kabuğunu kırması lazım, her yönüyle ciddi manada bir kent kimliğinin oluşması lazım. Bu fuarı da bu bakımından önemsiyorum. İnşallah Yozgat’ın kent kimliğinin oluşmasında, civar illerden bir adım öne gidebilmesi noktasında bir fonksiyon icra edecektir. Bu fuarı düzenleyen TSO başta olmak üzere Kobi Fuarcılık’a teşekkür ediyorum. Bu fuarı devam ettirdikleri, ettirebildikleri için bizler de elimizden geldiği kadar fuarın yaşaması, devam etmesi, çok daha geniş kapsamda devam etmesi için her türlü gayreti göstereceğiz. Niyetim, kurumlarla koordinasyon halinde Yozgat’a inşallah çok fonksiyonlu bir fuar alanı kavuşturmaktır. Sadece tarım ve hayvancılıkta değil başka sektörlerde de bu manada öncü olmasını istiyoruz. İnşallah bu yönde gayretimiz olacaktır. Fuarımız Yozgat için tekrar hayırlı uğurlu olsun. Allah yardımcımız olsun.”

FUAR YOZGAT İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Yozgat ekonomisinin önemli bir kısmının tarım ve hayvancılığa dayandığını belirten Vali Abdulkadir Yazıcı, “743 bin 104 hektar tarım alanı olan ilimizde yetiştirilen başlıca ürünler buğday, arpa ve şekerpancarıdır. İlimizin toplam büyükbaş mevcudu 252 bin 977 adet, küçükbaş hayvan mevcudu da 337 bin 244 adettir. İlimizde toplam tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerin üretim miktarına bakıldığında Türkiye’de üretim miktarlarına göre durum buğdayında 5. sırada, Şeker pancarında 2.  yeşil mercimekte 4. sıradadır.   Bu bağlamda İlimiz ülke genelinde tarım ve hayvancılıkta önemli bir yere sahiptir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarları’nın bölgeye örnek olan, dinamizm getiren bir özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Yazıcı, şöyle devam etti: “Bu açıdan katılımın geniş olması, sahiplenilmesi bizler açısından önemlidir. Öncelikle kurumlar arası diyalog ve ortak aklın en önemli ürünlerinden ve başarılarından birisi olan fuar etkinliğimizle gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu yıl 5. düzenlenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarının bölgemize ve şehrimize hayırlı ve bereketli olmasını dilerim. Tarımda girdi masraflarını azaltmak, yeni teknik ve teknolojileri kullanarak verimi ve kaliteyi artırmak çok önemli. Girdileri azalttığımız ölçüde kar oranımız da artacaktır. Alternatif ürünlere eğilmemiz gerekiyor.”

ANIZ YAKMAYIN UYARISI

Özellikle çiftçileri anız yakmaması konusunda uyarıyorum. Toprak üzerinde yaşayan binlerce, milyonlarca mikro organizmayı yok eden anız yakmaya da bir çare bulmamız gerekiyor. Ateşle imtihan ahirette olur. Canlıları narda ve ateşte yakacak olan Mevla’dır. Bizlerinde bu noktada milyonlarca mikro organizmayı, yılanı, kuşu, yakmanın bizleri âlemi manada hangi vebalin altına soktuğunu tam olarak söylemek mümkün değil”

BULGUR PLAVINA KAŞIK SALLANDI

Konuşmaların ardından Yazıcı, Arslan ve katılımcılar fuarın açılış kurdelesini kesti. Vali Yazıcı ve beraberindekiler stantları tek tek gezerek firma sahiplerinden bilgi aldı. Fuara gelen tarım makinelerini inceledi.

Vali Yazıcı ve beraberindekiler, fuarda stant açan Yozgat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin daveti üzerine yufka ekmek, bulgur pilavı, ayran ve kuru soğan menüsünün de tadına baktı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık