Ana Sayfa Kültür Sanat Yozgat'ta Süper Etkinlik!

Yozgat'ta Süper Etkinlik!

Yozgat Gençlik Merkezi üyelerince, toplumda kitap okuma alışkanlığı kazandırılması ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Cumhuriyet Meydanı'nda 'Gençlik Okuyor' etkinliği düzenledi.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2014 Pazartesi 17:28
Yozgat'ta Süper Etkinlik!

Yozgat Gençlik Merkezi üyelerince, toplumda kitap okuma alışkanlığı kazandırılması ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Cumhuriyet Meydanı'nda 'Gençlik Okuyor' etkinliği düzenledi. Bir grup öğrencinin etkinlik çerçevesinde Meydan’ın merdiven ve kaldırımlarına oturarak kitap okuması vatandaşların dikkatini çekti. Yozgat Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz, yaptığı açıklamada, toplumda kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasına dikkat çekmek ve okuma oranının yükseltilmesine katkı sağlamak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz, Türk toplumunda kitap okuma alışkanlığının çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek, teknoloji ne kadar gelişse de kitap okuma alışkanlığının devam etmesi gerektiğini söyledi. Sapmaz, "tarihimizin şanlı sayfalarına kazınmış nice bilginlerimiz vardır. Matematikten astronomiye, fizikten kimyaya ve tıp bilimine kadar yazılan kitaplar, bugün dünya dillerine çevrilmiş üniversitelerde okutulmaktadır. Osmanlı kütüphanelerinde sayısız yazma eserler okunmayı beklemektedir. Osmanlı devletinin birçok hükümdarları, kitap okuma sayesinde çoklu zekâ alışkanlığı kazanmış olup, pratik zekâları sayesinde bir çok başarıya ulaşmışlardır" dedi.

OKUYAN BEYİN İNSANI HANTALLIKTAN KURTARIR

Kitap okumaya istenilen değerin verilmediğini ifade eden Sapmaz, şöyle devam etti:

"Maalesef günümüzde her türlü kitaba ulaşmak kolay olmakla beraber, kitap okumaya artık o kadar değer verilmemektedir. İnsanlar, bilgi gereksinimlerine bilgi teknolojileri vasıtasıyla sahip olmaktalar. Bunun en büyük sebeplerinden biri, gelişen teknolojinin yanlış kullanılması sonucu oluşan hantallıktır. Yani Türkiye açısından, birçok gencimiz televizyon ve oyun bağımlısı haline gelip, idealizmden uzak yaşamakta, günü kurtarmanın yolunu aramaktadır. Gelişmiş toplumların çoğu kitap okuma alışkanlığı sayesinde bugünkü konumlarını elde etmişlerdir. Teknoloji gelişse de bizim okuma alışkanlığımız ömür boyu devam etmelidir. Okuyan beyin insanı hantallıktan kurtaran tek ilaçtır. Şimdi sorsam yetişkinlere 'en son ne zaman kitap okudun?' diye birçoğu hatırlamayacak bile. Dünyada az kitap okuyan toplumlar arasındayız. Okuyan insan, kelime hazinesi bakımından büyük zenginliğe sahiptir. Kitap okumanın değerini hepimiz çok iyi bilmeliyiz. Çok okuyan toplumlar her türlü sorun ve sıkıntılardan kurtulmuş olurlar. Okuyan insanın düşüncesi ve konuşması çok farklı olup, toplumda kabul görülür bir kişiliğe sahip olur. Toplumda kabul görülür bir kişiliğe sahip olmak, kendini daha iyi bir şekilde ifade etmek ve kendi düşüncelerini insanlara çok güzel bir şekilde anlatarak, kabul ettirmek gibi bir kolaylıkta sağlar."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık