Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Start Verildi! İşte Yeni Hedef

Yozgat'ta Start Verildi! İşte Yeni Hedef

Kentin şehirleşme planına önemli ölçüde katkı sağlayacak “Kentsel Dönüşüm” çalışması ‘start’ aldı.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2014 Perşembe 12:59
Yozgat'ta Start Verildi! İşte Yeni Hedef
Kentin şehirleşme planına önemli ölçüde katkı sağlayacak “Kentsel Dönüşüm” çalışması ‘start’ aldı. Kentsel Dönüşüm Programı ilk olarak şehrin Batı girişindeki gecekondu yapılarından başlayacak. Belediye Başkanı Kazım Arslan, “Yozgat’ı yaşanabilir bir kent haline getirmek istiyoruz, Yozgat’a kent kimliğini, Yozgat’a tarihî ve kültürel kimliğini tekrar kazandırmak istiyoruz. Dün söylediklerimizi bu gün inşallah icraata geçireceğiz” dedi.

Türkiye’de ilk olarak İstanbul’da başlatılan, kentsel gelişimin toplumsal ve mekansal olarak yeniden ele alınmasını, kentteki sorunların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi amacı ile kentin dokusunu bozan yapıların yıkılarak yeniden yapılmasını hedefleyen “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları, ilimizde de Yozgat Belediyesi tarafından başlatılıyor. İlk olarak Adalet Sarayı üzerinde bulunan yapılarla başlatılan kentsel dönüşüm programı, Yozgat’ın şehirleşme vizyonuna yeni bir soluk kazandıracak.

UYGULAMA ALANLARI BELİRLENDİ

Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın talimatı ile Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü ile koordineli olarak yürütülen çalışmalar neticesinde Kentsel Dönüşüm uygulanacak alanlar tespit edildi. Konusunda uzman ekip tarafından yürütülen çalışma programı kapsamında plan ve projeler belirlenerek Yozgat’ın topyekûn şehirleşmesine öncülük edecek ilk Kentsel Dönüşüm Programı hayata geçirilmiş olacak.

Yozgat’ta Eski Sanayi Sitesi ile başlayan Kentsel Dönüşüm çalışmalarının kent merkezinin tamamını kapsayacağını, geleceği olan plan ve projelerle yürütüleceğini belirten Belediye Başkanı Kazım Arslan, oluşturulan uzman bir ekiple insanların hakkının korunmak suretiyle Yozgat’ın şehirleşme programına katkı yapacak çalışmaları hayata geçireceklerini söyledi.

Her fırsatta Yozgat’ı yaşanabilir bir kent haline getirmek ve kent kimliği getirmek hedeflerinden bahsettiğini hatırlatan Arslan, Yozgat’ı, Kentsel Dönüşümle tarihi ve kültürel kimliğini kazanmış bir şehir haline dönüştürmek istediğini kaydetti.

HEDEF YAŞANABİLİR BİR YOZGAT

Belediye başkanı seçilmeden önce Erdoğan Akdağ Mahallesi’nde yaptığı açıklamada Yozgat’ın tüm mahallerinde -öncelikli bölgeler belirlenmek kaydıyla- ‘Kentsel Dönüşüm’ programı uygulayacaklarını söylediğini hatırlatan Arslan, şöyle devam etti:

 “Hedefimiz Yozgat’ı yaşanabilir, modern ama tarihi ile kopmamış bir şehir haline getirmek. Başkanlık görevine seçilir seçilmez bu hedef doğrultusunda vakit geçirmeden çalışmalara başladık. İnşallah oluşturduğumuz konusunda uzman ekip öncülüğünde yürütülen çalışmalar, önümüzdeki günlerde somut bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yozgat’ı yaşanabilir bir kent haline getirmek istiyoruz, Yozgat’a kent kimliğini, Yozgat’a tarihi ve kültürel kimliğini tekrar kazandırmak istiyoruz. Dün söylediklerimizi bu gün inşallah icraata geçireceğiz, Yozgat’ımızı tüm Yozgatlılarla birlikte daha yaşanabilir bir şehir haline getireceğiz.”
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık