Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Kurbanlık Alarmı!

Yozgat'ta Kurbanlık Alarmı!

Sağlık raporu olmayan hayvanların sevki ve pazara girişi yasak.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2014 Pazartesi 23:51
Yozgat'ta Kurbanlık Alarmı!

Kurban Bayramı’nda hayvanlarını satmak için yola çıkmaya hazırlanan çiftçilere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, uyarılarda bulundu. Kulak küpesi ve sağlık raporu olmayan hayvanların sevki ve pazara girişinin yasak olduğunu belirten Özdemir, bu tür hayvanların yakalanması halinde sahiplerine cezai işlem uygulanacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, sağlık raporu ve kulak küpesi olmayan hayvanların sevkinin ve pazara girişinin yasak olduğunu söyledi.

SAĞLIK RAPORU OLMAZSA

PAZARA ALINMAYACAK

Besicilerin hayvan sevkiyatları sırasında mağdur olmamaları için gerekli belgeleri yanında bulundurmaları gerektiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Müdürü Özdemir, "Besicilerimizin ilk önce dikkat etmesi gereken husus hayvan hareketleri sırasında hareket için veteriner sağlık raporunu alması gerekiyor. Bunun için bizim arkadaşlarımız yerinde gidip bakıyorlar orada hayvanımızın kaydı varsa kayıtlı ise kulak küpesi varsa o şekilde sevki yapılıyor. Aksi takdirde kaydı ve kulak küpesi olmayan hayvanlar pazara giremeyecek ve hayvan hareketi ve sevki yapılamayacak. Çiftlilerimizin buna özenle dikkat etmesi gerekiyor" dedi.

CEZAİ İŞLEM YAPILACAK

Hayvanların kulak küpesi düştü ise en kısa zamanda yeniden kulak küpesi çıkarttırıp çiftçilere ulaştırıldığını ifade eden Özdemir, "Kulak küpesi olmayan hiçbir hayvan sevk edilemeyecek yakalanırsa cezai müeyyide uygulanacak. Hayvanları sevki sırasında güvenlik güçleri ve pazara girişte veteriner hekimler gerekli kontrolleri yapacak. Bu sebeple kurbanlık sevkiyatı yapacak çiftçilerimizin mağdur olmamaları için eksiklerini tamamlamalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık