Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Keneler İçin Özel Önlem!

Yozgat'ta Keneler İçin Özel Önlem!

Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Murat Başkal ve Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Dr. Zehra Aydın, TSM Sorumlu Tabip ve KKKA sorumlu personelini Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hakkında bilgilendirdi.

Giriş Tarihi: 14 Nisan 2014 Pazartesi 13:38
Yozgat'ta Keneler İçin Özel Önlem!

Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Murat Başkal ve Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Dr. Zehra Aydın, TSM Sorumlu Tabip ve KKKA sorumlu personelini Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hakkında bilgilendirdi. Bilgilendirme toplantısı Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Murat Başkal, ilkbahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte kene olaylarında artış gözlenmesinin söz konusu olduğunu, bu hastalığın en çok Çorum, Amasya, Tokat ve Yozgat yörelerinde görüldüğünü belirtti.

KKKA hastalığına virüs denen mikropların sebep olduğunu ifade eden Başkal, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Hastalık, çoğunlukla bulaştırıcı kenelerin aktif olduğu ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Hastalığı taşıyan kene türü, özellikle bol yaban hayvanı barındıran ve meşelik ormanların yoğun olduğu, parçalı arazi yapısına sahip kırsal alanlarda görülebilmektedir. Hastalık genellikle kenelerin kan emmesi sırasında bulaşır. Evcil hayvanların üzerindeki kenelerin çıplak Elle toplanması, ezilmesi ve patlatılması ile de bulaşabilir. Ayrıca hasta kişilerin, vücudunda virüs bulunan hayvanların kanlarına veya vücut sıvılarına korunmasız temas etmekle de bulaşabilir.

KONTROL ŞART

Kene riski olan bölgelerde yaşayanların, pikniğe gidenlerin sık sık kontrol yapmaları beklenir. Vücuda yapışan kene, ne kadar çabuk çıkarılırsa hastalığın bulaşma riski o kadar azalır. Vücudundan kene çıkartılan kişi, 10 gün boyunca hastalık belirtileri yönünden takip edilmelidir. KKKA hastalığı ateş, ani başlayan baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı ishal ile burun ve dişeti kanaması veya vücudun başka yerlerinde kanamalar şeklinde belirtiler gösterir. Bu belirtiler ortaya çıktığında hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık