Ana Sayfa Güncel Yozgat'ta İl Genel Meclisi İlk Toplantısını Yaptı

Yozgat'ta İl Genel Meclisi İlk Toplantısını Yaptı

İl Genel Meclisi’nin 21’inci Dönem ilk toplantısı kazasız belasız geride kaldı.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2014 Cuma 14:20
Yozgat'ta İl Genel Meclisi İlk Toplantısını Yaptı

İl Genel Meclisi’nin 21’inci Dönem ilk toplantısı kazasız belasız geride kaldı. Bir MHP’li üyenin “Vali’den hesap soracağım” çıkışıyla birlikte gerilen ortam, Vali Abdulkadir Yazıcı’nın bugünkü toplantıya gelmemesi üzerine normal seyrine dönüştü. En küçük bir gerginliğin yaşanmadığı toplantıda, MHP’li üyeler başkanlık divanı oluşumunda, çoğunluğu oluşturan AKP’li üyelere jest yaptı. MHP’li üyeler ne Meclis Başkanlığı’na, ne başkan vekilliklerine, ne de asil ve yedek kâtip üyeliklere aday gösterdi. Başkanlık divanının tamamı AKP’li üyelerden oluştu.

30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde, İktidar Partisi’nin Yozgat’ta 13-1 yapmasının faturasını ağırlıklı olarak Vali Abdulkadir Yazıcı’ya kesen MHP’li kurmaylar, gönül kırgınlıklarını, bir MHP’li İl Genel Meclis Üyesi’ni vesile kılarak dillendirmişlerdi. Bu Üyenin İl Genel Meclisi’nin ilk toplantısında Vali Yazıcı’yı protesto edeceğini açıklaması üzerine ortam gerilmiş ve gözler dün saat 10.30’da başlayan oturuma dikilmişti.

Basın mensuplarının olağanüstü ilgisini çeken dünkü oturum, beklentilerin boşa çıktığı bir oturum olarak kayda geçti. Vali Abdulkadir Yazıcı’nın işirak etmediği oturum, herhangi bir gerginliğe sahne olmadı.

Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yerine açış konuşmasını İl Özel İdare Genel Sekreteri Muammer Yanık yaptı. Meclis Üyeleri tebrik eden Yanık, başarılı bir dönem temennisinde bulundu. İşleyiş hakkında Meclis Üyelerini bilgilendiren Yanık, hayırlı uğurlu olsun temennilerini belirttikten sonra, yönetimi en yaşlı üye sıfatıyla Ahmet Başkan’a devretti.

ŞAHBAZ TÜM OYLARI TOPLADI

Başkan Başkan, en genç iki üyeyi katip üyelik için kürsüye davet etti. Ardından, seçimlere geçildi. AKP Grubu tek isim önerdi, MHP ve CHP’li üyeler de bu isim lehine oy kullandı. 38 oyun tamamını alan Sorgun listesinden seçilen Hacı Halil Şahbaz başkanlığa seçildi.

Başkan Vekillikleri de AKP Grubu’nca belirlendi. AKP Grubu Ali Açıkgöz ve Osman Biçer’i aday gösterdi. Ali Açıkgöz 36 oyla birinci başkan vekili, Osman Biçer ise 37 oyla ikinci başkan vekili makamını doldurdu.

Katip üyeliklerde de benzer usul takip edildi. AKP Grubu’nca asil üyeliklere Salih Deniz ve Mustafa Tekçam önerildi. Her iki isim de 36 oyla görev sahibi oldu.

Yedek üyeliklere ise Murat Yıkılmaz ve Abdulbaki Karataş 36 oyla getirildi.

İKİ EMNİYET KÖKENLİ ÜYEYE ÇİÇEK

Dünkü oturum bir güzel seremoniye de sahne oldu. Polis emeklisi iki üyeye, Emniyet Teşkilatı’nın 169’uncu kuruluş yıldönümü münasebetiyle bir buket çiçek takdiminde bulunuldu. Osman Biçer ve Dursun Tunçer’in sözkonusu jest karşısında oldukça mutlu oldukları gözlendi.

Dünkü oturumun son bölümü dilek ve temennilere ayrıldı. İlk sözü alan Bayram Eroğlu, Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’i şehadetinin 95’inci yıldönümü münasebetiyle rahmetle, minnetle andı. AKP Grubu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ya yapılan yumruklu saldırıyı kınarken, MHP’li Ümit Şahbaz, yeni dönemin hayırlı uğurlu geçmesi temennisinde bulundu. Tüm konuşmacılar, Emniyet Teşkilatı’nın 169’uncu kuruluş yıldönümünü kutladı.

İl Genel Meclisi, ikinci oturumunu bugün yapacak. İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda saat 10.30’da başlayacak toplantıda, Plan Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Sağlık Komisyonları seçimi yapılacak. Ardından Vilayetler Hizmet Birliği ile İller Bankası Genel Kurul toplantılarında İl Genel Meclisi’ni temsil etmek üzere bir asil, bir yedek temsilci seçilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık