Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Hep Aynı Terane!

Yozgat'ta Hep Aynı Terane!

Geçtiğimiz yıl Yozgat eski Belediye Başkanı Yusuf Başer, Yozgat ili, ilçeleri ve köylerinde halk arasında dilden dile anlatılarak gelen ve ölümünden sonra divanı ve bazı halk şiirleri yayınlanan ancak tam anlamıyla kavranamamış bir şair olarak bilinen Hüzni Baba’nın adını yaşatmak için düğmeye basmıştı.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2014 Cuma 17:40
Yozgat'ta Hep Aynı Terane!

Asıl ismi Mehmet Bahattin olan şairin İstanbulluoğlu Mahallesi’nde bulunan evini satın alan Belediye, yapılacak restorasyon çalışmalarının ardından binayı Yozgatlı Şairler ve Yazarlar Müzesi olarak hizmete sunacaktı. Yapılan değerlendirmenin ardından bina restore edilmeyip tamamen yıkılarak yerine modern bir bina yapılması uygun görüldü.

Alınan bu kararın ardından tarihi bina kısa sürede yıkılarak yerine yapılacak binanın temeli atıldı ve fotoğraflarda da görüldüğü üzere 1 katlık bölününün iskelet inşaatı geçtiğimiz yıl tamamlandı.

O günden bu zamana kadar geçen süre içerisinde Yozgatlı Şairler ve Yazarlar Müzesi olarak hizmete sunulacak binaya bir çivi çakılmadığı gibi, kaderine terkedildi.

Üstelik inşaatın önünde korumasız bir şekilde bulunan ve inşaatın geri kalanında kullanılacak demir, hava şartları nedeniyle çürüme noktasına geldi.

HÜZNİ BABA KİMDİR?

Hüzni Baba takma adıyla bilinen ve cami hocası olan Mehmet Bahattin; Yozgat ili, ilçeleri ve köylerinde halk arasında dilden dile anlatılarak gelen ve ölümünden sonra divanı ve bazı halk şiirleri yayınlanan ancak tam anlamıyla kavranamamış bir şairimizdir. Hüzni Baba’nın hayatı değişik eserlerde geniş olarak yayınlanmıştır. 1879 yılında Aşağı Nohutlu Mahallesinde doğmuştur. Önce Hüzni mahlasıyla daha sonra Hizbi Mahlasında şiirler yazmıştır.

Mahkeme zabıt kâtipliği, Haymana’da imamlık, Zile’de tabur İmamlığı yapmıştır. 13,5 yıl askerlik yapmıştır. Ömrünün son zamanlarında Yozgat’ta bulunmuş ve 17 Ocak 1936’da vefat etmiştir. Mezarı Çamlık Milli Parkı eteklerindeki Doğumevi Hastanesinin altında bulunan mezarlıktadır. Şiirlerini hece ve aruz vezniyle yazmıştır. Heceyle genellikle 11’li, 7’li ve 8’li kalıpları kullanmıştır.

TARİHİ MEKAN, PARK YERİ

VE ÇÖPLÜK OLDU

Yine geçtiğimiz yıl Yozgat Belediyesi tarafından restore ettirilerek turizme kazandırılmak maksadıyla satın alınan ve tehlike arz ettiği gerekçesiyle bir kısmı Ocak ayı içerisinde yıkılan tarihi Yanan Hamam, bugün park yeri olarak kullanılmaya başlandı. Araçların ulaşamadığı kısımlara ise, hemen yanıbaşında çöp konteynırları bulunmasına rağmen çöp dökülüyor.

Bu haline tepki gösteren ve buranın unutulduğu kanısına varan mahalleli, mekanın yıkılmadan önce daha temiz bir durumda olduğunu, en azından bölgeye çöp dökülmediğini belirtiyorlar. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık