Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Hafızlara Muhteşem Tören

Yozgat'ta Hafızlara Muhteşem Tören

Yozgat Valiliği ve Müftülüğü tarafından Bilal Şahin Hafız Kur’an Kursu’nu tamamlayan 15 hafız öğrenci için düzenlenen ‘İcazet Programı’ manevi atmosferi yüksek bir ortamda gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2014 Pazartesi 23:10
Yozgat'ta Hafızlara Muhteşem Tören
Yozgat Valiliği ve Müftülüğü tarafından Bilal Şahin Hafız Kur’an Kursu’nu tamamlayan 15 hafız öğrenci için düzenlenen ‘İcazet Programı’ manevi atmosferi yüksek bir ortamda gerçekleştirildi.

Bilal Şahin Külliye Camisinde yapılan icazet programı Beyoğlu Büyük Piyale Paşa Camii İmamı İshak Danış’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Yapılan açılış konuşmalarının ardından Bilal Şahin Hafız Kur’an Kursunu başarı ile tamamlayan 15 hafız öğrenci salavat-ı şerif eşliğinde camiye girdi.

İcazet Programı Eyüp Sultan Camii Baş İmamı Hafız Kurra Metin Çakar ve Şeyh-ül Kurra Mustafa Demirkan Hoca Efendilerin gönüllere hitap eden Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Bayrampaşa Kocatepe Cami İmamı Ali Ulvi Uzular Hoca’nın hafızlığın İslam dini ve toplum hayatında ki önemini anlatan sohbeti ilgi ile takip edildi.

15 hafız öğrenci sırasıyla Kur’an-ı Kerim sürelerinden okuyarak hatimlerini tamamladı. Hatimin ardından Reis-ül Kurra Ahmet Hoca Efendi hatim duasını yaptı. Dualama sonrasında 15 hafız icazet belgelerini aldılar.

Öğrencilere Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı ile birlikte hayırsever vatandaşlar tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

İcazet merasimi manevi ikliminin Yozgatlıların beraberce teneffüs ettiği programın sonunda konuşma yapan Vali Abdulkadir Yazıcı “Bazen unuttuğumuz güzellikler var. Bunlardan biri de hafız yetiştirme konusunda ki hassasiyetimiz. Ben inanıyorum ki bugün en yoğun bir şekilde en güzel şekilde yaşayacağımız bu icazet merasimi Yozgat insanının içerisinde ayrı bir yer tutacak ve 15 hafızımızın icazetinden sonra inşallah kurslarımızda hafızlık müessesesine itibar eden kursiyer sayımız artacak. Yine evladını hafız yetiştirmek isteyen annelerimiz ve babalarımız ayrı bir şevk ile bu işe önem vereceklerdir” dedi.

Vali Yazıcı, hafız sayısının Yozgat’ta artarak Kur’an-ı Kerim ilminden fazlasıyla nasiplenmesi temennisinde bulundu.

Yazıcı, “15 hafız şuan Yozgat’ımızda icazet aldılar. Gönül istiyor ki sayıları artsın. Yozgat ilimiz de Kur’an ilminden nasibini alsın. Gençlerimiz de kalplerine beyinlerine Allahın kelamını yazdılar ezberlediler. Bugün hafızlığı bitiriyorlar, ve hafızlığın ilk gününü yaşayacaklar. Ben bu vesile ile kendilerini tebrik ediyorum. Kendilerinin bundan sonra ahlak yaşayışını bütün insanlara özellikle Yozgat’a ve İslam alemine güzel örnekler sergileyeceklerine inanıyorum. Bu gençleri yetiştiren hocalarımızı da tekrar tebrik ediyorum” dedi.

Müftü Ahmet Poçanoğlu da yaptığı konuşmada il genelinde Kur’an Kurslarında 400 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Poçanoğlu, “2014 yılı itibariyle Yozgat’ımızda 11 yatılı Kur’an Kursu mevcuttur. İlçe ve merkezimizde bulunan kurslarımızda 400 öğrencimiz vardır. Merkezde 3 kuran kursunda 200 öğrencimiz hafızlığa hazırlanmaktadır. Cumhuriyet tarihinde ilk kez uygulanan her öğrenciye devletimizin göndermiş olduğu iaşe bedeli Yozgat’ımız için ilktir 162 milyon ödenektir. Hocalarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Kendilerini tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

İcazet Programı İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu tarafından kıldırılan öğle namazının ardından davetlilere yemek ikramında bulunuldu.

Programa, Vali Abdulkadir Yazıcı, Müftü Ahmet Poçanoğlu’nun yanırsıra, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Kazım Arslan, 23. Dönem Yozgat Milletvekili Osman Çoşkun, Reis-ül Kurra Ahmet Hoca Efendi, Hadis Alimi Emin Saraç Hoca Efendi, Beyoğlu Büyük Piyale Paşa Camii İmamı İshak Danış, Eyüp Sultan Camii Baş İmamı Hafız Kurra Metin Çakar, Şeyh-ül Kurra Mustafa Demirkan Hoca Efendi, Bayrampaşa Kocatepe Cami İmamı Ali Ulvi Uzular Hoca ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat’ın cehresini değiştirecek! Başkan Celal Köse son durumu paylaştı

Yozgat’ın cehresini değiştirecek! Başkan Celal Köse son durumu paylaştı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık