Ana Sayfa Yozgat'ta Görkemli Kutlu Doğum Kutlaması

Yozgat'ta Görkemli Kutlu Doğum Kutlaması

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Yimpaş AVM’de Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans ile başladı.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2014 Perşembe 09:22
Yozgat'ta Görkemli Kutlu Doğum Kutlaması

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Yimpaş AVM’de Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans ile başladı. Peygamber Efendimizin, en bedevi bir kavmin yaşadığı yıllarda saadet asrını başlattığını söyleyen Vali Abdulkadir Yazıcı, “biz öyle bir nebinin ümmetiyiz ki kendimizi diğer kavimler, diğer ümmetler, diğer milletler içerisinde iltifat edilmiş, ihsanda bulunulmuş olarak hissedebiliyoruz” dedi.

Efendimizin, diri diri kız çocuklarının toprağa gömülüp, üzerini de çiğneyen bir kavmi, dünyada merhamet timsali bir ümmet haline getirdiğini vurgulayan Yazıcı “Biz öyle bir Nebi’nin ümmetiyiz ki Kur’an ışığında getirdiği kurallarla şu an Batı toplumlarının bile ulaşamadığı en ideal demokrasiyi asrısaadette, dünyada icad etti, uyguladı, tatbik etti. Yine biz öyle bir Nebi’nin ümmetiyiz ki dünyevi hayattaki hal ve lisanından oluşan sünneti seniyesiyle toplum hayatı çok düzenli bir hale geldi, huzur ve refah içerisine girdi.  Yine biz öyle bir nebinin ümmetiyiz ki kendimizi diğer kavimler, diğer ümmetler, diğer milletler içerisinde iltifat edilmiş, ihsanda bulunulmuş olarak hissedebiliyoruz. Bütün semavi kitaplar ondan bahsediyor. İncil’de Ahmet ve Faraklit, Tevrat’ta Ahyet, Muhtar, Kur’an’da da Muhammet ismiyle müsemma o yüce nebinin ümmeti olmak hepimiz için büyük bir lütuf, büyük bir ihsandır” diye konuştu.

ŞEFAAT YA RESULULLAH!

Peygamber Efendimizin farklı isimlerle anıldığını hatırlatan Yazıcı, “Tabii  Efendimize Fahri Kainat ta diyoruz. Metharı Alem, Muini Beşer, Resul Sakaleyn, Seyyidüs Saadet, Sultanül Embiya, Hatemül Enbiya diyoruz. Yüzlerce binlerce güzel isimler ile kendisini yad ediyoruz. Kendisine ümmet olmanın bizler için bir lütuf olduğunu şükür babında beyan etmeye çalışıyoruz” dedi.

Hafta boyunca kutlu doğum etkinliklerinin devam edeceğini bildiren Yazıcı, şöyle devam etti:

 “İl bazında bu işin sevdalısı olan bu işi yüreğinde yaşatan bunun güzelliğini yaşamaya çalışan maneviyatını hisseden bütün Yozgatlı hemşerilerimize, misafirlerimize teşekkür ediyorum. Hepimizin bu mübarek haftasını tebrik ediyor, kutluyorum. Resulüllah’ın şefaatine nail olmamızı ve en son onun sancağı altında yan yana, kol kola beraber olmayı Yüce Mevla’nın bize nasip etmesini niyaz ederim.”

Programa konuşmacı olarak katılan Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ise Kutlu Doğum Haftasının Diyanet İşleri Başkanlığı’nca neredeyse çeyrek asırdan beri kutlandığını belirtti. Ay, şunları söyledi:

TEMA DİN VE SAMİMİYET

  “İnsanlarımıza Hz. Peygamber sevgisini, Allah Resulünün ahlakını, onun sünnetini, onun topluma getirdiği güzellikleri tanıtmak maksadıyla oluşturulan bir hafta olarak yaklaşık 25 yıldan beri kutlanmaktadır. Her sene Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir tema, bir konu seçilir ve o konu bir hafta boyunca camilerde, salonlarda, meydanlarda, Kutlu Doğum programının yapıldığı her yerde dile getirilmeye çalışılır. Geçen yıllarda kardeşlik hukuku, merhamet, insanlık onuru gibi konular işlenmişti. Bu sene de ‘Din ve Samimiyet’, ‘Hz. Peygamber Din ve Samimiyet’ konulu bir tema seçildi. Çünkü buna hepimizin ihtiyacı var.”

Programda Çapanoğlu Camii İmam Hatibi Cemal Şahiner’in Kuran tilaveti sunarken, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu da bir konuşma yaptı.

Program sonrasında Vali Yazıcı Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ı,  valilik makamında ağırladı ve bir süre sohbet etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık