Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Esnaf Kara Kara Düşünüyor! Nedeni İse..

Yozgat'ta Esnaf Kara Kara Düşünüyor! Nedeni İse..

Esnaf okullar kapanmadan ne yapacağını kara kara düşünmeye başladı.

Giriş Tarihi: 29 Ağustos 2014 Cuma 21:44
Yozgat'ta Esnaf Kara Kara Düşünüyor! Nedeni İse..
Ekonomisi genel olarak öğrenciye ve esnafa bağlı olan Yozgat’ta uzun süredir sıkıntıyla boğuşan esnaf, okulların kapanmadan sendrom yaşamaya başladı. İşleri 3,5 aylık tatil sürecinde yüzde 70’lere varan azalmalar yaşayan ve bu nedenle de sıkıntıları artan esnafa cansuyu veren gurberçilerin de artık memleketlerine gelmemesi ya da eski zamanlarda olduğu gibi alışveriş yapmaması, endişelerin merkezini oluşturuyor.

Yozgat’ta okulların kapanması ekonomiye oldukça olumsuz etkiler yapıyor.

OKULLARIN KAPANMASI

ESNAFI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Okulların yaz tatiline girmesi en fazla esnafı etkiliyor. Ticaretine olumlu katkılar sağlayan öğrencilerin memleketlerine dönmeleri ile birlikte ne yapacağını şaşıran, kriz dönemlerine geri dönen esnaf, daha şimdiden planlar yapmaya başladı. Açılan ve kapanan dükkan sayısının her geçen gün arttığı, Yozgat’ın bu duruma gelmesinde yaşanılan kayıpların büyük etkisinin olduğu ortaya bir kez daha çıktı. Bira fabrikasının özelleşmesi arkasından kapatılması ile birlikte başlayan süreçte Gayri Safi Hasılaya büyük katkılar yapan önemli kadrolarını kaybetmesi, Yozgat’ta belirli kesimleri en fazla iş yapması gereken dönemde büyük sıkıntılarla karşı karşıya bıraktı.

GÖZLER GURBETÇİDE

Esnaf ve sanatkarın okulların kapanması ile birlikte zor ve sıkıntılı bir dönem yaşadığını belirten Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Ali Kamanlı, “Esnafımız özellikle yaz aylarında dört gözle yurt dışından gelecek gurbetçimizi bekliyor. İnşallah esnafımızın yüzü bu yıl az da olsa güler. Şu an yurt dışındaki hemşerilerimiz memleketlerinde 1 ay tatil yapmak için gelmeye başladılar. Tabi ki bu da esnaflarımızın işlerinde bir hareketlilik meydana getirecektir” dedi.

DÜĞÜN ALIŞVERİŞİNİ

YOZGAT’TAN YAPIN

Bu dönemde düğünlerin fazla olduğunu belirten Kamanlı, “Evlenecek kardeşlerimiz, alışverişlerini Yozgat'tan yapsın. Bugün nerden bakarsanız, nasıl hesaplarsanız hesaplayın en ucuz şekilde bir düğün masrafı 10 bin liradan başlayarak yükselerek devam ediyor. İlimizde bu aylarda düğünlerin başladığını ve düğün eşyalarının çevre illerden değil Yozgat'tan yapılmasını istiyoruz. Gurbetçi vatandaşlarımız 1 ay boyunca hem Yozgat'ta tatilini geçirecek hem de ailesi ve yakınlarıyla hasret gidermiş olacak. Çoğu gurbetçilerimiz burada tatilini yaptıktan sonra dönerken, kışlık erzaklarını ve alışverişlerini de kendi memleketlerinden yapsın” diye konuştu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çobanın imdadına jandarmalar koştu

Çobanın imdadına jandarmalar koştu

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık