Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Bir İlk Gerçekleşti

Yozgat'ta Bir İlk Gerçekleşti

Araştırma ve Uygulama Hastanesi bölgenin güçlü ve hizmet kalitesi yüksek hastanesi olma yolunda önemli çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2014 Perşembe 10:58
Yozgat'ta Bir İlk Gerçekleşti

Araştırma ve Uygulama Hastanesi bölgenin güçlü ve hizmet kalitesi yüksek hastanesi olma yolunda önemli çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Yozgat’ta ilk defa kornea nakli ameliyatı Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Gürdal ve uzman ekibi tarafından Bozok Üniversitesi Hastanesi bünyesinde başarı ile gerçekleştirildi

Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görme yetisi yeterli seviyede olmayan ve Keratokonus tanısı konulan hastaya kornea (gözün saydam tabakası) nakli yapıldı. Türkiye’de çok az sayıda merkezde yapılan ve Yozgat’ta ilk olma özelliği taşıyan kornea nakli ameliyatı, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Gürdal ve uzman ekibi tarafından başarı ile gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Gürdal, kornea naklinin halk arasında bilinen tabiri ile tamamen göz nakli olmadığının altını çizerek saydam kornea tabakası nakli olduğunu belirtti. Kornea nakli, şeffaflığını yitirmiş ya da şekli bozulmuş kornea dokusunun çıkarılarak yerine sağlıklı kornea dokusunun yerleştirilmesi ameliyatı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gürdal “Göz nakli diye bir işlem yoktur. Göz küresinin yerinden alınarak yerine sağlam bir göz küresi nakledilmesi mümkün değildir” dedi.

HER KADAMEDE TANI, TEŞHİS VE TEDAVİ YAPILIYOR.

Prof. Dr. Gürdal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 “Kornea nakli yapılacak hastanın, kornea dışındaki diğer göz bölümleri, özellikle retina tabakası ve optik siniri (göz siniri) sağlam olmalı, gözün bütünlüğü bozulmamış olmalıdır. Eğer arkadaki damar tabakası, sinir tabakası bozulmuş ise yapılacak kornea naklinin hiçbir yararı yoktur. Kornea nakli sonrası kişinin tekrar görmesini kazanması için mutlaka gözün arkasındaki diğer yapıların (damar ve sinir tabakasının) sağlıklı olması gerekmektedir. Yozgat’ta ve Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde bir ilk olma özelliği taşıyan operasyon sonucunda hastanın görme oranında ciddi bir artış gözlendi. Bu tip tanı ve teşhisi konulan hastaların cerrahi müdahalelerini artık üniversitemiz hastanesi bünyesinde tedavi edilecek.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık