Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta Artık Papucu Dama Atıldı!

Yozgat'ta Artık Papucu Dama Atıldı!

Yozgat'ta son yıllarda şekerpancarı ekim alanlarının daralmasıyla boş kalan tarım alanlarının değerlendirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar sonucunda, bu yıl patates üretiminin yüksel olması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 21:08
Yozgat'ta Artık Papucu Dama Atıldı!
Kayseri, Boğazlıyan, Sorgun ve Çorum'da bulunan şeker fabrikalarının hammadde ihtiyacını karşılayan Yozgat'ta son yıllarda şekerpancarı ekiliş alanlarının kademeli olarak daraltılmasıyla boş kalan tarım alanlarına ekilişi yapılan patatesin rekoltesinin yüksek olması bekleniyor.
Yozgat çiftçisinin önemli gelir kaynaklarından olan şekerpancarı ekim alanlarının kademeli olarak daraltılmasıyla birlikte nadasa bırakılmak zorunda kalınan tarım alanlarına patates ekimi yapılması öngörüldü. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2005 yılında deneme amaçlı ekimi yapılan patatesten olumlu sonuçların alınması üzerine geçtiğimiz yıl patates üretiminin daha yaygın hale gelebilmesi amacıyla 'Patates üretimini geliştirme projesi' hazırladı, İl Genel Meclisi de bunu desteklemeye uygun buldu. Yozgat yöresinde üretilen patatesin diğer bölgelere göre daha kaliteli ve dayanıklı olduğu hatırlatılarak, ''Yozgat'ın rakımının yüksek, sulanabilir alanlarda daha önceki yıllarda şekerpancarı ekiminin yapılmış olması, bu alanlarda ise kimyasal kullanımının fazla olmamasının daha kaliteli ve dayanıklı patates üretiminin elde edilmesinde önemli rol oynamaktadır'' görüşünden hareket edilerek, bölge çiftçisine yönelik bilgilendirme çalışması yapıldı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, şekerpancarı ekim alanlarının daralması nedeniyle boş kalan alanların değerlendirilmesi kapsamında Boğazlıyan, Şefaatli ve Aydıncık ilçelerinin pilot bölge olarak belirlendiğini söyledi. Özdemir, Boğazlıyan ilçesindeki patates tesisi şirketinin üretilen patatesin bir bölümünü alabileceğini bildirdi. Patateste üretim kadar pazarlamanın da önemli olduğuna vurgu yapan Özdemir, pazar konusunda yaptığımız görüşmeler doğrultusunda Hollanda da patates işleyen bir firmanın uzmanlarının Yozgat'a gelerek incelemelerde bulunup, numuneler aldığını hatırlattı. Özdemir, ''Hollanda dünya genelinde patates pazarının önemli bölümünü elinde tutmaktadır. Alınan numunelere bağlı olarak Yozgat'ta bu firma tarafından sözleşmeli ekim yaptırılıp, sonrasında da elde edilen ürün çiftçiden satın alınacaktır. Ancak, şu ana kadar Hollandalı firmadan dönüş olmadı'' dedi.
Özdemir, bu yıl çok sayıda çiftçinin patates ekimi yaptığını, bu nedenle üretim rekoltesinin yüksek olmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık