Ana Sayfa Yozgat Yozgat'ta 529 İdam Kararı Protesto Edildi

Yozgat'ta 529 İdam Kararı Protesto Edildi

Yozgat’ta sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından Mısır'da, 529 kişi için verilen idam kararı protesto edildi.

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2014 Cumartesi 12:22
Yozgat'ta 529 İdam Kararı Protesto Edildi

Yozgat’ta sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından Mısır'da, 529 kişi için verilen idam kararı protesto edildi. Cumhuriyet Meydanında toplanan Memur Sen ve Hak İş sendikası temsilcileri burada Mısır yönetimini protesto etti. Rabia işareti yapan ve sloganlar atan grup, darağacı kurarak yaktı.

Sendika adına konuşan Kenan Şerefli, Mısır’ın demokrasiyle tanışmasını sağlayan serbest seçimlerde halkın yüzde 52’sinin oyunu alan Muhammed Mursi’nin, seçildiği günden 3 Temmuz darbesine kadar geçen süreçte dikta döneminin fiili ve hukuki kalıntılarıyla boğuştuğunu, Mısır’ı özgürlükle, demokrasiyle ve kendi değerleriyle buluşturma adına verdiği mücadelenin ardından, dikta rejimden miras kalan askeri ve yargı bürokrasisinin müdahalesine maruz kaldığını söyledi. Mursi’nin, içinde Siyonist işgalci ve terörist devlet İsrail, ABD, AB ve körfez diktatoryasının da yer aldığı uluslararası konsorsiyumun desteğiyle gerçekleştirilen bir darbeyle yönetimden uzaklaştırıldığını ve hapse atıldığını kaydeden Şerefli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Mısır'ın, darbeyle başa gelmiş illegal/gayri insani bir yönetim tarafından yönetildiğini ifade eden Şerefli, Darbeciler, yaptıklarına sessiz kalınmasının verdiği cesaretle Mısır halkına yönelik zulümlerini her geçen gün daha da artırıyor. Demokrasiye darbe suçuna, her an yeni insanlık suçları ekleniyor. Yaşanan darbe sürecinin ardından Mısır’ın istiklal mahkemeleri, darbeyi reddeden ve darbecilere direnen 529 masum insanı, şiddete teşvik ve karakollara saldırı gibi uydurma suçlarla 25 Mart’ta idama mahkûm etti.

İNSANLIK KARA BİR LEKEYE DAHA SAHİP OLACAK

Adeviyye’de, Rabia’da darbe karşıtı özgürlükçü kitleler üzerine rastgele ateş ederek katliam yapan Mısır’ın darbecileri, Baltacıların yerine yargıç cübbesi giymiş tetikçileri kullanarak katliama devam ediyor. 529 masumun, 529 mazlumun, 529 İhvanın, 529 insanın idamına dair karar; darbecilerin talimatını makyajlama işlevi gören insanlığın hukuk birikimini ve bu birikimin eseri evrensel hukuk normlarını ayaklar altına alıyor. Kendileri de biliyor ki; bu karar, hukuk normlarıyla hiçbir şekilde örtüşmemektedir ve darbeye karşı direnci kırmaya yönelik siyasi ve sinsi bir karardır. Evrensel hukuk ölçütlerine, insanlık kriterlerine, İslami hükümlere her yönüyle aykırı olan bu karar uygulanır ve 529 idam kararı infaz edilirse, insanlık tarihi büyük bir kara lekeye daha sahip olacaktır.

Asıl yargılanması gereken seçimle iş başına gelen Muhammed Mursi’yi askeri darbeyle deviren, Müslüman kardeşlerimize baskı ve zulümde sınır tanımayan Katil Sisi’dir. Katil sisi Mısır halkına hesap vermelidir”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık